Straipsniai apie dietas      

Svorio priaugimas bėgant metams: esame pasmerktos?

Skaityti komentarus (2)
Rekomenduok draugui
Spausdinti
Tai dar vienas vidutinio amžiaus krizės "malonumas" – kai tik mes persiritame per trečią dešimtį, tuoj pradedame pastebėti riebalų sankaupas ant talijos ir stengiamės nesirengti palaidinukės be rankovių, nes mūsų rankos ir pečiai jau ne idealūs. Ir paprastai dauguma jaunų moterų, anksčiau niekada neturėjusių problemų dėl svorio ir maniusių, kad taip bus visada, pradeda raudoti. Ar įmanoma kovoti su iškylančiomis problemomis ir su visu tuo susigyventi?

Svoris ir amžius

Kaip rodo tyrimai, daugumos vidutinio amžiaus moterų figūros tipas keičiasi iš "kriaušės" (platūs klubai/siaura talija) į "obuolį" (apvali talija). Prasidėjus menopauzei (apie 45 gyvenimo metus), šis procesas ypatingai suintensyvėja. Iš dalies tai priklauso nuo sumažėjusio kiaušidžių gaminamo estrogeno kiekio, bet pradėjus vartoti hormonines priemones svoris nesumažėja. Organizme pradeda vyrauti vyriškieji hormonai ir riebalai susikaupia vyrams būdingose vietose. Jaunystėje didžioji antsvorio dalis "nusėda" ant klubų, kojų ir rankų. Sulaukus vyresnio amžiaus, beveik visi riebalai susikaupia vidurinėje kūno dalyje.

Be to, problemą paaštrina ir 5 – 10% kas dešimtmetį mažėjantis medžiagų apykaitos – kalorijų, kurias sudegina organizmas, kiekis – greitis. O tai reiškia, kad jeigu kasdien suvartosime tiek pat kalorijų kaip anksčiau, mūsų svoris nesustodamas augs. Taigi kas pasakė, kad gyvenimas teisingas?

Estrogenas, metabolizmas – kas dar trukdo išlaikyti buvusias formas? Beveik 20% brandaus amžiaus moterų joms net neįtariant išsivysto hipotireozė – sumažėja skydliaukės, kaip tik ir atsakingos už metabolizmą, veikla. Ji pradeda gaminti mažiau hormonų, todėl medžiagų apykaita dar labiau sulėtėja. Laimei, hormonų terapija padės sumažinti antsvorį.

Svorio priaugti "padeda" ir sėslus gyvenimo būdas. Didžiausią vaidmenį turi ne aktyvumo sumažėjimas, o jėgos treniruočių stoka. Juk atšventęs 25 – ąjį gimtadienį žmogus kiekvienais metais praranda apie 200g raumenų masės, kurią – o varge! – pakeičia riebalinis audinys. Jeigu jūsų raumenys aktyviai nedirba, jie atrofuojasi. O tai reiškia, kad kiekvieną dieną sudeginsite 400kcal mažiau. Taigi galite priaugti po pusę kilogramo per savaitę. Jaunystėje negalėjote pakęsti fizkultūros? Ką gi brandžiame amžiuje teks ja užsiimti. Juk kalorijos efektyviausiai sudeginamos raumenyse, o raumenų masei padidėjus 2kg medžiagų apykaita pagreitėja 10%!
 
Žinoma, vidutinio amžiaus moters antsvoris gali būti nėštumo "palikimas". Juk nėštumo metu pusė moterų pasitaiso daugiau nei 3kg (tai tik moters kūno svorio padidėjimas neįskaitant vaisiaus), o beveik trečdalis visų – daugiau nei 7kg. Laimei, tik nedideliam moterų skaičiui šis svorio prieaugis išlieka ilgai. Daugumai pasiseka numesti susikaupusius kilogramus, ir baigiantis antriesiems metams lieka tik 1 – 2 nuolatiniai kilogramai.

Koks svorio prieaugis vidutiniame amžiuje yra normalus?

Paprastai žmonės, sąlyginai sveiki ir gyvenantys aktyvų gyvenimą, tarp 25 ir 65 metų priauga apie 10kg svorio. Toks svorio prieaugis nekelia pavojaus nei jų sveikatai, nei gyvenimo būdui. Manoma, jog didesnis svorio prieaugis nenormalus ir turi įtakos sveikatai (prasideda širdies – kraujagyslių ligos, diabetas, padidėja spaudimas, įvairiuose organuose atsiranda akmenų ir t.t.). Bet net ir tų, kurie atrodo visai "nepasitaisę", metabolizmas sulėtėja. Jeigu per pastaruosius 5 metus priaugote daugiau nei 3kg svorio, būkite atsargi – tai gali reikšti, jog jūs linkusi į nutukimą, ir jums gresia nutukimas.

Ką daryti?!

Nors tik vienetams sulaukus brandaus amžiaus pavyksta išsaugoti "mergaitišką" figūrą, vis dėlto tapti beforme ameba nebūtina. Figūra gali būti nepriekaištinga bet kuriame amžiuje. Išeitis viena – arba dažniau daryti fizinius pratimus, arba sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį, arba derinti ir viena, ir kita. Jeigu turite sveikatos problemų, dėl kurių auga svoris, taip pat būtina griebtis skubių veiksmų. Juk bėgant metams numesti susikaupusius kilogramus darosi vis sunkiau ir sunkiau.
Vyresnių nei 45 metų amžiaus moterų kaulinė masė mažėja. Šiuo laikotarpiu būtina daugiau vartoti baltyminių produktų, kuriuose gausu kalcio (iš esmės, tai pieno produktai), taip pat vitaminų ir mineralų kompleksus, kuriuose yra kalcio, kalio ir vitamino D. Mažiau naudokite paprastų angliavandenių, krakmolo, cukraus.

Kuo anksčiau pakeiskite savo racioną ir padidinkite fizinį krūvį (geriau jėgos pratimai). Kitaip, kaip bebūtų gaila, per artimiausius 10 metų jūs priaugsite 10 – 12kg!

Autorius:Eli.lt
Nuotraukos autorius:jupiterimages nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (2)
daugiau
2015-07-02 12:09
Daiva
Deja, tiesą rašo autorė. Būdama 45 meų turjau +12 kg. Numečiau dietos pagalba. Ir dabar oj kaip žiūriu ką ir kiek dedu į burną.
2010-01-09 07:34
sara
Paprastai žmonės, sąlyginai sveiki ir gyvenantys aktyvų gyvenimą, tarp 25 ir 65 metų priauga apie 10kg svorio. NESAMONE VISISKA! KA JUS RASOTE!
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Dietologės patarimai: ko turime atsisakyti dėl sveikos mitybos? (751)

Ar iš tikrųjų efektyvios baltymų dietos? (663)

8 keisčiausi svorio metimo būdai (679)

Kad lieknėjimas būtų efektyvus (694)

Prancūziška dieta (3222)

Agurkų dieta (3)