Sveika mityba      

Nori būti sveika? Būk!

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Antsvoris, medžiagų apykaitos sutrikimai, stresas ir išsekimas mūsų skubančioje visuomenėje yra labai paplitę. Dėl didelio psichikai tenkančio krūvio dažnai suserga ir kūnas - tai žino visi, tačiau nedaugelis randa tinkamų vaistų. Tradicinė medicina dažniausiai gydo tik tokių ligų ir sutrikimų simptomus.

Naujos mokslo šakos, psichoneuroimunologijos, tyrinėjimų objektu pirmą kartą tampa nervų, hormonų ir imuninės sistemų sąveika - tai reiškia, kad kiekvienas organas ir kiekviena ląstelė nuolatos komunikuoja su kitomis ląstelėmis, kad kūnas ir siela nuolatos keičiasi informacija. Šie procesai vyksta nepastebimai ir mums nežinant, tačiau smarkiai veikia mūsų savijautą. Geroji naujiena; naujausiais mokslo tyrimų duomenimis, kiekvienas žmogus turi galių reguliuoti šias funkcijas, jam reikia tik valios ir ryžto.

Daugelio chroniškų ligų mechanizmai yra tokie patys. Tai, kas iš žmogaus atima jėgas gyvenimą tvarkyti pozityviai, neurofiziologijos požiūriu yra chroniškas energijos trūkumas, deficitas smegenyse ir nervuose, kurį sukelia įvairūs veiksniai - per didelis darbo krūvis, konfliktai, nemalonumai, judėjimo trūkumas, dirgiklių gausa, tonizuojamųjų priemonių vartojimas ir miego trūkumas. Prof. Leo Pruimbomas (Leo Pruimboom) iš Graco universiteto klinikos, Europos klinikinės psichoneuroimunologijos draugijos pirmininkas, susidūrė su tūkstančiais ligonių, kuri niekaip neatsikratydavo savo ligų, nors gerdavo įvairiausius vaistus. Jo manymu, svarbiausia problema yra ta, kad daugelis prarado gebėjimą kasdieniniame gyvenime nuspręsti, kas jiems yra naudinga, o kas prastina gyvenimo kokybę. Skamba banalokai, bet tai yra jau 4000 metų skaičiuojančios tradicinės kinų medicinos pagrindinis principas: ji organizmą vertina kaip kūno, proto ir sielos vienovę. Ir senovės indų mokymas ajurveda fizinį simptomą vertina ne izoliuotai, o kartu su dvasios ir proto būkle. O dabar šis supratimas pamažu įsitvirtina šiuolaikiniame moksle. Gydymo būdai, kurių pagrindas yra Vakarų ir Rytų praktikų derinys, vis labiau populiarėja, ką rodo augantis kinų medicinos ir ajurvedos centrų skaičius.

Svarbiausia, kad pacientai suprastų, kaip geriausia pakeisti gyvenimo ir mitybos įpročius, kad prasidėtų sveikimo procesai. Kartais pakanka perjungti vieną vienintelę svirtį, - galima pradėti nuo keleto paprastų dalykų, nereikalaujančių didelių pastangų, tarkime, valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Net maži pasikeitimai gali labai teigiamai paveikti imunitetą.

Psichoneuroimunologijos laimėjimai atsispindi daugybėje studijų. Tarkime, garsaus Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad rizika seniems žmonėms susirgti juostine pūsleline, sukeliama herpeso grupės virusų, gerokai sumažėja, jei jie reguliariai atlieka senovinius kinų tai-chi pratimus. O meditacija akivaizdžiai pozityviai veikia nervų ląsteles smegenyse; vykstant biocheminiams ir fizikiniams procesams, šis poveikis per nervus ir kraujagysles pasiekia ir vidaus organus bei imuninę sistemą. Anot specialistų, galbūt greitai bus įmanoma stresą ir depresiją gydyti be vaistų, vien tik stiprinant “emocines smegenis”.

Svarbiausia - turėti drąsos įsiklausyti į save ir tuo tikėti. Nesvarbu kada, nes niekada nėra per vėlu. Dažnai tik gyvenimo krizė žmones priverčia apgalvoti, kas jų gyvenime vyksta neteisingai ir pradėti jį keisti.

Fitoterapijos žvaigždės

Jau prieš tūkstantmečius žmonės pastebėjo augalų gydomąsias savybes. O maždaug prieš 150 metų augalų ekstraktai tapo šiuolaikinių vaistų pagrindu: 1853 m. chemikui Karlui Gerhartui pavyko susintetinti nuskausminančiu poveikiu pasižymintį gluosnio žievės ekstraktą, iš kurio vėliau buvo pradėtas gaminti aspirinas. Šiandien gydymas augalais yra atskira mokslo šaka - fitoterapija. Supažindiname jus su žinomiausiais ir veiksmingiausiais vaistiniais augalais.

Ežiuolės
Stiprina imunitetą

Svarbiausia ežiuolės veiklioji medžiaga yra echinacinas, esantis šaknyse. Pasireiškus pirmiesiems persišaldymo požymiams, iškart išgerkite 40 lašų, paskui kas valandą po 20 - liga praeis greičiau. Nevartokite pernelyg ilgai.

Čiobreliai
Nuo kosulio ir bronchito

Žinomas prieskonis net tik padeda suvirškinti riebius patiekalus, bet ir yra puikus vaistas nuo kosulio. Spazmolitinis ir gleivių išsiskyrimą skatinantis čiobrelių poveikis pirmiausia naudingas gydant sausą, dirginantį kosulį. Pagrindinė veiklioji medžiaga timolis yra stiprus antiseptikas.

Imbierai
Padeda atgauti jėgas, nuo pykinimo keliaujant

Specifinį skonį daugeliui azijietiškų patiekalų suteikia šviežia imbiero šaknis. Persišaldžius imbieras sušildo ir stiprina organizmą. Keliautojams pravartu turėti imbiero saldainių, jie padeda nuo pykinimo, o šiaip norą vemti geriausiai slopina šviežias imbieras.

Ženšenis
Suteikia žvalumo, stiprina po ligos

Kinijoje į miltelius sumalta ženšenio šaknis jau 5000 metų yra laikoma vaistu nuo visų ligų. Nors ženšenis ir nėra stebuklingas vaistas, jis teigiamai veikia cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, be to, bendrai stiprina visą organizmą. Nevartoti esant aukštam kraujospūdžiui.

Ginkmedis
Gerina atmintį

Savo tėvynėje Azijoje ginkmedis yra vilties ir gyvenimo jėgos simbolis. Iš jo lapų ekstrahuojamos medžiagos, iki mažiausių kapiliarų gerinančios kraujotaką ir smegenų nervų ląstelių aprūpinimą energija: atmintis ir gebėjimas susikaupti aiškiai pagerėja. Jei geriate kraują skystinančius vaistus, dėl ginkmedžio vartojimo pasitarkite su gydytoju.

Gudobelė
Stiprina širdį ir kraujagysles

Gudobelės lapai ir žiedai jau seniai yra vieni populiariausių ir veiksmingiausių vaistų nuo nervinės kilmės širdies veiklos sutrikimų. Gudobelė aktyvina širdies koronarinių kraujagyslių kraujotaką ir didina širdies raumens pajėgumą. Taip pat ji reguliuoja kraujospūdį: jei jis per aukštas, gudobelė skiriama kaip papildomas vaistas, jei per žemas - jį sureguliuoja pati. Kad pasireikštų jos poveikis, svarbu reguliariai gerti ilgesnį laiką.

Gudobelės ir melisos arbata (po 1 arbat. š. 200 ml vandens, palaikyti 5 min.) geriama vakare, padeda užmigti, slopina nerimą.

Ramunėlės
Nuo ūmių virškinimo sutrikimų

Ramunėlių eteriniai aliejai atpalaiduoja spazmus, ramina ir slopina uždegimą, todėl yra puikus vaistas nuo pilvo skausmo. Esant burnos ertmės uždegimui, ją gerai skalauti praskiestu ramunėlių ekstraktu. Netinka praplauti akims, nes gali dirginti junginę.

Arbata nuo ūmių pilvo skausmų: 1 arbat. š. užpilti 1/4 l vandens, gerti po gurkšnį kas 10-15 min.

Apyniai
Ramina ir migdo

Kartoką skonį alui suteikia apyniai, tai dėl jų, nepaisant alkoholio stimuliuojančio poveikio, alus šiek tiek migdo. Apynių arbata arba žirneliai gerina miegą, slopina baimę.

Arbata: 1 arbat. š. apynių užpilti 150 ml vandens, palaikyti 10 min.

Jonažolės
Nuo lengvos depresijos

Tai vienas veiksmingiausių augalinių vaistų nuo lengvos ir vidutinės depresijos. Būtina žinoti, kad jonažolė gali slopinti kontraceptinių tablečių veikimą. Ryškiai raudonas jonažolės žiedų aliejus yra puiki priemonė žaizdoms gydyti.

Levandos
Mažina nerimą

Jei sunku atsipalaiduoti po įtemptos darbo dienos, puodelis levandų arbatos arba du lašai gryno eterinio levandų aliejaus ant gabaliuko cukraus gali padaryti stebuklus. Kvapioji žolė ramina, atpalaiduoja, bet pernelyg nemigdo. Vartojamas išoriškai, levandų aliejus gali dirginti odą, todėl reikia naudoti smarkiai praskiestą.

Raminanti vonia: į vandenį 10 lašų eterinio aliejaus.

Tikrieji margainiai
Apsaugo kepenis


Šio augalo sėklos pasižymi detoksikuojančiomis ir kepenų regeneraciją skatinančiomis savybėmis. Jų veiklioji medžiaga silimarinas neleidžia toksinams patekti į ląstelių vidų.

Dirviniai asiūkliai
Nuo šlapimo pūslės uždegimo


Tai vienas seniausių augalų, paplitęs visuose žemynuose. Jame yra daug silicio junginių, kurie stiprina jungiamąjį audinį, varo šlapimą, slopina kraujavimą ir uždegimą. Nuo šlapimo pūslės uždegimo padeda silpna arbata: 1/2 arbat. š. užpilti 2 l vandens. Poveikį sustiprins asiūklių vonelė kojoms: 3 valg.š. augalo užpilti 1/2 l vandens ir supilti į 40 laipsnių temperatūros vandenį.
 
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius / Brigita"
 
?€žRespublika?€?
Autorius:Milda Kunskaitė, respublika.lt
Nuotraukos autorius:jupiterimages nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Gardžiausi vegetariški patiekalai iš viso pasaulio (915)

Sveiki ir gardūs pusryčiai mažiesiems (738)

Saldumynai, kurių negalėtumei atsisakyti (806)

Kaip moterys lieknėja? (1007)

Vištiena ant grotelių! Kitoks skonis, novatoriškas ruošimas, originalus pateikimas (980)

Pasirinkite tinkamą arbatą lieknėjimui (850)