Sveika mityba      

Ajurvedinio maitinimosi principai

Skaityti komentarus (9)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Ajurvedos mokslas moko, kad medicina ir mityba yra dvi neatskiriamos sąvokos. Tik teisingai ir subalansuotai maitinantis galima išlaikyti gyvybingumą, greičiau atsigauti po ligos, palaikyti gerą fizinę ir dvasinę formą ir pasiekti ilgaamžiškumą. Ajurvedos gydytojai yra įsitikinę, kad vegetarinis maistas - grūdai, vaisiai ir daržovės, riešutai, sėklos, ankštinės daržovės, vaistiniai augalai, žolės, pieno produktai - yra labai svarbūs gyvybingos energijos nešėjai. Teisingos ir subalansuotos mitybos paslaptis yra teisinga produktų ir prieskonių kombinacija, bei suderinamumas su kiekvieno žmogaus prigimtimi – prakruti.

Kiekvienas žmogus yra visų trijų prigimties - prakruti tipų mišinys: VATA, PITA, KAPHA.
Dažniausiai vienas iš tipų yra dominuojantis, o kiti papildo mūsų prigimtį. Žinodamas savo prigimtį – prakrutį, žmogus turi pasirinkti tinkamą dietą, gyvenimo būdą, sportavimo ir atsipalaidavimo programas ir palaikyti sveikatą natūraliais būdais. Žemiau pateiktoje lentelėje galite pamatyti, kas atsitinka skirtingų prigimties tipų žmonėms, pasirinkus netinkamus skonius ir mitybą.

IŠBALANSUOJANTYS SKONIAI IR DIETA 

IŠBALANSUOTAS ŽMOGUS

* VATTA
Šaltas, sausas, aštrus, kartus, sutraukiantis maistas; rūkymas, alkoholis; sausa dieta; nereguliari mityba. 

Žmogus tampa neramus, jautrus, neranda ramybės, susirūpinęs ir pasimetęs; gali būti per daug sulysęs; sausa oda; matomos smulkios raukšlelės; ankstyvo senėjimo požymiai; susilpnėjusi riebalinių liaukų veikla. 

* PITTA
Rūgštus, aštrus, karštas, sūrus maistas; rūkymas; alkoholis bei rūgštus vynas; per lengvas ir sausas maistas; per daug mėsos ir rūkytų gaminių. 

Žmogus tampa piktas, nekantrus, pasimetęs ir agresyvus; per daug reikalaujantis iš kitų; oda gali tapti jautri, sudirgusi, išryškėja kapiliarai, raudonos dėmės; atsiranda problemų su skrandžiu; padidėja rūgštingumas; galvos skausmai.

* KAPHA
Pernelyg saldus, rūgštus, sūrus, sunkus, šaltas, riebus maistas; per daug miltinių ir pieno produktų; šalti gėrimai ir maistas; per daug saldumynų. 

Žmogus gali tapti letargiškas ir apatiškas aplinkai; gali miegoti ištisas dienas; virškinimas tampa labai lėtas; dažnai didėja svoris; tampa labai šykštus, užsidaręs; išsivysto sinusitas, kvėpavimo takų ligos, alergijos, diabetas.




















 
 

 
 
 
 
Skirtinga kiekvieno žmogaus prigimtis – prakruti  nulemia mitybos, gyvenimo stiliaus, profesijos pasirinkimą, laisvalaikio pomėgius, išpranašauja ligas. Pagal Ajurvedą yra labai svarbu žinoti prigimties tipą ir pasirinkti tinkamą dietą, bei vengti prigimties tipą išbalansuojančių faktorių, skonių, maisto produktų. Žinodami savo prigimtį - prakrutį mes galime ne tik išvengti ligų, naudoti ligų prevencijos metodus, bet ir siekti visuotinės harmonijos savo gyvenime, kasdienybėje, darbe ir šeimoje.

PAGRINDINIS AJURVEDOS MITYBOS PRINCIPAS – kiekvienas žmogus per dieną turi sunaudoti:
* 1 šaukštą ghee (lydyto sviesto), 
* 1 šaukštelį medaus 
* 1 stiklinę pieno ar lassi (skiesto jogurto su prieskoniais).

Taip pat Ajurveda akcentuoja pasirinkto maisto energetiką.
PAGAL AJURVEDĄ ENERGETIŠKAI MAISTAS SKIRSTOMASĮ Į:
* SATVINĮ, 
* RADŽASTINĮ
* TAMASTINĮ. 

SATVINIS MAISTAS – lengvas, daržovės, šviežias pienas, ghee, šiltas ir šviežias maistas, vaisiai, šviežios sultys. Raminantis, lengvas maistas atneš ramybę ir nebūsite susierzinę.

RADŽASTINIS MAISTAS – saldumynai, maistas, kuris traukia ir vilioja, stimuliuojantis, sūrus, aštrus, rauginti produktai, šokoladas, coca cola ir kiti panašūs gazuoti gėrimai. Nuo tokio maisto būsite neramūs, aktyvūs ar per daug aktyvūs, nerimstantys, agresyvūs.

TAMASINIS MAISTAS – mėsa, kiauliena, senas maistas, fermentinis sūris, šalti produktai, klampūs, glitūs produktai, bananai, sunkus maistas. Galite būti liūdni, sunkūs svoriu ir mintimis, vidinis liūdnumas gali virsti depresija, letargija, nebudrumu, augs svoris. Gerų tamasinių produktų galima valgyti mažai, su saiku, tada jie suteiks stabilumo, gerai miegosite, pritrauks prie žemės, nuramins.

MAISTO PRODUKTŲ DERINIMAS
Ajurveda teigia, kad svarbu ne tik tinkamai pasirinkti maisto kokybę, produktus, įvertinti prigimties tipą ir produktų energetiką, bet taip pat svarbu derinti maisto produktus. Ajurvedos mokslas turi kelias labai griežtas taisykles maisto produktų derinimui ir išskiria kelias nesuderinamų maisto produktų grupes. Senieji Ajurvedos raštai teigia, kad šie nesuderinami maisto produktai gali sukelti organizmo toksifikaciją, negalavimus, ar net chroniškas ligas.

Pagrindinės maisto produktų derinimo taisyklės:

MAISTO PRODUKTAS NESUDERINAMAS SU
Pienas                               Žuvis, melionai, arbūzai, jogurtas, rūgštūs vaisiai, duona ar duonos gaminiai, kurie pagaminti iš mielių
Jogurtas Rūgštūs vaisiai, melionai, karšti gėrimai, žuvis, angliavandeniai, sūris, bananai
Melionai ir arbūzai Valgyti TIK vienus ir su niekuo nemaišyti
Kiaušiniai Pienas, jogurtas, sūris, melionai, bulvės, vaisiai
Angliavandeniai (makaronai, ryžiai, bulvės) Bananai, pienas, kiaušiniai, datulės, mėsa, žuvis, sūris
CitrinosJogurtas, pienas, agurkai, pomidorai
Bulvės, baklažanai, pomidorai Jogurtas, pienas, melionai, agurkai



  











 
 
 
 
 

 
 

 
Keletas naudingų ir praktiškų Ajurvedinės dietologijos patarimų:
1. Nevartokite:
* konservuotų gaminių (agurkų, uogienės, alyvuogių, pomidorų padažo, sojų padažo ir kitų pirktinių konservuotų gaminių)
* alkoholio
* visų rūšių saldumynų (arba vartokite labai saikingai)
* gazuotų gėrimų ir vandens

2. Maistas neturėtų būti sunkiai virškinamas ir riebus

3. Vaisių vartojimas

*Vaisius valgykite  30 min. prieš valgį arba 1,5 val. po valgio
* Geriausia valgyti vienos rūšies vaisių vienu metu. Geriausi vaisiai lietuviui – obuoliai, kriaušės, slyvos. Arbūzų ir melionų valgykite daug tik vasarą, bet niekada nemaišykite su jokiais kitais vaisiais ar maisto produktais!

4. Pieniški patiekalai

* Pieną geriau gerti paskanintą imbiero, kardamono ir cinamono miltelių mišiniu
* Jogurtas, raugintas pienas ir kefyras – labai sveika, bet niekada nepatartina vartoti anksti rytą arba vėlai vakare. Geriausia vartoti pasaldintą su prieskoniais ir atskiestą (indiškas lassi gėrimas). Geriausias laikas valgyti pieniškus patiekalus – nuo 11 val. ryto iki 18 val. vakaro. Šie produktai yra labai gera terpė normaliai ir sveikai žarnyno florai daugintis. Kefyras su gausiais prieskoniais – maltais kmynais, kalendromis – labai gerai virškinamas ir yra sveikas gėrimas. Niekada nevartokite šių produktų neskiestų ir per rūgščių, taip pat be prieskonių, nes žarnyne susidarys gleivių.
* Sūrio, ypač fermentinio, reikėtų vartoti minimaliai. Jis nusėda mūsų virškinimo sistemoje ir sukelia žarnyno veiklos sutrikimus, ypač neteisingai derinant su mėsa, duona, bulvėmis.

5. Nevartokite per daug druskos

6. Nevartokite per daug rūgščių ir saldžių patiekalų

7. Mėsos produktai

* Jei valgote mėsą, ją reikėtų valgyti dienos metu ir su saiku. Reikėtų vengti valgyti mėsiškus patiekalus 3 kartus per dieną (nepamirškite maisto derinimo!). Mėsa turi daug energijos, bet yra tamsus ir tamasinis maistas, sukeliantis agresiją, pyktį, nepasitenkinimą.

8. Pupelių ir lęšių vartojimas
* Tai labai geras baltymų šaltinis derinant su ryžiais. Pupeles ir lęšius reikėtų valgyti ne daugiau kaip 3–4 kartus per savaitę. Lęšiai geriausiai virškinami stipriai pervirti ir paskaninti ciberžole, kmynais, šviežiu imbieru.

9. Pomidorai, bulvės, baklažanai
* Pomidorų, bulvių ir baklažanų reikėtų valgyti minimaliai arba visiškai pamažu atsisakyti. Pagal Ajurvedą tai „naktinių daržovių“ gentis, nuo jų susidaro gleivės, organizmas jautrėja, kyla virškinimo problemų. Pomidorai ir bulvės – nesuderinami.

10. Nevalgykite sauso, sudžiūvusio maisto

11.       Persivalgyti nesveika

* Pagal Ajurvedą, valgydami skrandį turėtume pripildyti ½ maisto, ¼ vandens ir ¼ palikti tuščią – virškinimui ir, kaip sakoma, „maisto apsisukimui“.

12. Avižiniai dribsniai, grikiai ir ryžiai

* Tai nuostabiausios ir sveikiausios kruopos. Ryžiuose iš tiesų daug mineralinių medžiagų ir baltymų, reikalingų normalioms organizmo funkcijoms užtikrinti. Patariama jų valgyti dažnai. Ryžiai, virti piene – sunkiai virškinami. Geriau virkite vandenyje ir valgykite su jums tinkamais prieskoniais (galima pagardinti truputėliu aliejaus ar sviesto):  saldžiuoju pankoliu; mėtomis; kmynais; kalendromis.


Nuotraukos autorius:"Gamma" nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (9)
daugiau
2020-12-12 20:18
FrankJScott
For those who asked about my latest products, <a href=https://shop.tuftoys.com/product/blackdecker-20v-max-cordless-drill-combo-kit-4-tool-bd4kitcdcrl> try main site</a> along with <a href=https://shop.tuftoys.com/product/fdw-dining-table-set-dining-table-dining-room-table-set-for-small-spaces-kitchen-table-and-chairs-for-4-table-with-chairs-home-furniture-rectangular-modern> best store</a> and <a href=https://shop.tuftoys.com/product/iams-proactive-health-adult-dry-cat-food-chicken-salmon-recipes> click top website</a>. Also, don"t forget to try <a href=https://shop.tuftoys.com/product/mrli-pet-bird-swing-toysparrot-cage-toys-set-colorful-wood-bells-and-wooden-hammock-perch-for-budgie-lovebirds-conures-small-parakeet> visit blog</a>, not to mention <a href=https://shop.tuftoys.com/product/rubbermaid-gel-hand-sanitizer-alcohol-based-pack-of-2-bottles-32-ounces-each-2140739> discover store</a> alongside <a href=https://shop.tuftoys.com/product/timber-ridge-oversized-directors-chairs-with-side-table-heavy-duty-folding-camping-chair-up-to-600-lbs-weight-capacity-gray> best website</a>, also <a href=https://shop.tuftoys.com/product/yosuda-indoor-cycling-bike-stationary-cycle-bike-with-ipad-mount-comfortable-seat-cushion-gray> goto great store</a> and don"t forget <a href=https://shop.mastiffmaster.com/does-your-dog-have-a-mold-allergy> cool link</a>. Btw <a href=http://009544.com/viewthread.php?tid=115188&pid=634754&page=1&extra=#pid634754>Recommended New Items To Check Out</a> de0e3c3 here.
2014-12-12 21:41
Rūta
keistai viskas atrodo - mėsa sukelia agresija, nors ji turi visko, ko mums reikia, o tokio "sveiko" maisto kaip kefyras ir lešiai geriau nevalgyti be prieskonių, nes tik taip jie apypadoriai suvirškinami.
2014-01-26 14:29
Sandra
Monika, jeigu paskaitytum straipsnį atidžiau, rastum sakinį, kuriame parašyta, kad mėsą vartoti galima, tik nedideliais kiekiais, kas visiškai ne atitinka ajurvedos.
2012-05-13 08:47
Vytautas
Maloniai kviečiame 2012 06 28 – 2012 07 01 į AJURVEDINĘ SVEIKATOS ir LAIMĖS stovyklą Šventojoje

Stovykla skirta visiems tiems, kurie nori sveikai ir laimingai gyventi.
Todėl, jeigu jaučiate baimę, apatiją, nerimą, pyktį, neužmiegate vakare, sunkiai keliatės ryte, nėra noro toliau gyventi – atvykite...
Jeigu, Jums skauda galvą, nugarą, sąnarius, kenčiate nuo alergijos, esate bendrai nepatenkinti savo sveikata ir išvaizda – atvykite...
Jeigu nesutariate su vyru (draugu) arba su žmona (drauge), su vaikais, tėvais, draugais, bendradarbiais, giminaičiais, kaimynais ar net su visu pasauliu – atvykite...
Jeigu jaučiatės šiame pasauly vienišas ar vieniša – atvykite...
Jeigu norite mesti gerti, rūkyti ar dar kažkokio blogio atsisakyti ir pradėti gyvenimą iš naujo – atvykite...
Jeigu norite išmokti medituoti ir užsiimti dvasine praktika, joga ir suprasti žmogaus gyvenimo prasmę – atvykite
Jeigu norite tiesiog būti laimingu ir jau esate laimingi – atvykite...
Stovykla skirta visiems tiems, kas nori susipažinti su seniausiu sveikos gyvensenos mokslu – AJURVEDA ir patys sveikai gyventi.
Stovykla skirta tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek moterims, tiek vyrams, tiek visai šeimai...
Stovyklos metu mokysimės Ajurvedos paslapčių, kaip sveikai gyventi ir nesirgti; sužinosime viską apie moters grožį, šeimyninio gyvenimo paslaptis, praktikuosime jogos pratimus, kad būtų lankstus ir sveikas kūnas; mokysimės dvasinio tobulėjimo praktikos - bhakti jogos; valgysime pašventintą maistą „PRASADĄ“; tiesiog mokysimės būti laimingais.

Dėl registracijos ir papildomų klausimų prašom kreiptis tel. 8 656 42758 į Vytautą arba el. paštu: [email protected];

Atsiprašome, jei šį informacija Jums neaktuali ar pasiekė per klaidą.
Pagarbiai,
Vytautas.

VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Gardžiausi vegetariški patiekalai iš viso pasaulio (914)

Sveiki ir gardūs pusryčiai mažiesiems (736)

Saldumynai, kurių negalėtumei atsisakyti (804)

Kaip moterys lieknėja? (1005)

Vištiena ant grotelių! Kitoks skonis, novatoriškas ruošimas, originalus pateikimas (978)

Pasirinkite tinkamą arbatą lieknėjimui (848)