Sveika mityba      

Grybai: kokie pavojai ir nauda?

Skaityti komentarus (3)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Lietingi rudeniniai orai pranašauja didelį grybų derlių, todėl verta pasidomėti, kuo jie mūsų organizmui gali būti naudingi ir kodėl kartais reikėtų atsargiau mėgautis skaniais naminiais jų patiekalais. Ar jums niekada nekilo klausimas, kodėl tarp vakariečių grybavimas nėra labai populiarus pomėgis ir jie rečiau smaguriauja šiomis rudenio gėrybėmis?

Grybai – gamtos švarintojai

Grybai iš gamtos sugeria visas kenksmingas medžiagas, radiaciją, todėl jie yra vadinami gamtos švarintojais. Kartais net ir kruopščiai apdorotuose grybuose lieka sunkiųjų metalų, kurie gaminant maistą neišnyksta.

Grybų maistinė vertė priklauso nuo jų cheminės sudėties ir atitinkamų elementų santykio, o tam įtakos turi vieta, kurioje grybas auga, klimatas ir kiti veiksniai. Grybai turi daug vandens (84-95%) ir nemažai blogai ar visai neįsisavinamų medžiagų – pavyzdžiui, chitino.

Nepatariama rinkti peraugusių grybų. Dažniausiai tokie grybai būna jau seni, todėl ypač juose atsiranda daug maistui netinkamų medžiagų, tokių kaip amidas, šlapalas ir kt. Jei grybo kotas sumedėjęs, tai reiškia, kad jame yra susikaupę daug chitino. Senesnių grybų kepurėlės apatinėse pusėse gali būti įvairių lervų, todėl geriausia tokių grybų iš viso nerinkti arba pašalinti kepurėlės apatinę pusę.

Jeigu abejojate - palikite grybą miške

Geriausias būdas, kaip išvengti apsinuodijimo grybais - rinkti tik gerai žinomus grybus. Daugelis grybų yra painiojami vieni su kitais. Dažnai voveraitės yra supainiojamos su gelsvosiomis musmirėmis, ūmėdės – su žalsvosiomis ir tt. Kelmučius ir bobausius reiktų rinkti ypatingai atsargiai.

Valgant bobausius pirmą kartą, rekomenduojama suvartoti tik labai nedidelį jų kiekį, kad būtų galima pasitikrinti savo jautrumą šiems grybams. Jei šių grybų paragauja jautrus žmogus, jam greičiausiai prisireiks medicininės pagalbos. Bobausiuose yra cheminės medžiagos giromitrino, kuris jautriems asmenims metabolizuoja į stipriai nuodingą medžiagą, kuri laikoma kancerogenine medžiaga. Dėl to kai kurie ekspertai teigia, jog šių grybų neturėtų valgyti niekas.

Pavyzdžiui, vokiečiai, čekai, lenkai ir kitos tautos bobausius laiko nuodingais ir nerenka. Ne vienoje šalyje jie yra išbraukti iš valgomųjų grybų sąrašo. Siekiant išvengti neigiamo bobausių poveikio juos rekomenduojama prieš vartojimą ne mažiau kaip du kartus po 10-15 minučių pavirti, o vandenį, kuriame virė, išpilti.

Patariama rinkti tik tuos pačius populiariausius grybus, kuriuos lengviausiai atpažįstate. Niekada nedėkite grybo į krepšį, jeigu dvejojate ar jis nėra nuodingas.

Grybų reikšmė ir nauda mitybai

Grybuose gausu mineralinių medžiagų, todėl jie nenusileidžia vaisiams ir daržovėms, o  kalio, kalcio, fosforo kiekiu jie prilygsta žuvies mėsai. Grybai yra labai maistingi, juose  daug vitaminų B1, B2, PP, C, A, D, fermentų, organinių rūgščių. Grybai mėgstami ir laikomi skanėstu dėl puikaus kvapo ir skonio.

Daugumos grybų kaloringumas yra labai nedidelis, todėl juos patariama valgyti tiems, kurie laikosi dietos. Pavyzdžiui, 100 gr. baravykų yra tik 23 kcal., o baltymų net 3,7 gr. Taigi šios miško gėrybės ne tik pagerina kai kurių patiekalų skonį ir kvapą, bet taip pat padeda numesti svorio. Amerikiečių mokslininkų tyrimai parodė, kad besilaikančiųjų grybų dietos svoris nukrito greičiau nei tų, kurie laikėsi įprastos dietos.

Grybų maistingosios savybės padeda kovoti su vėžiu ir sustiprinti imuninę sistemą. Ištirta, kad grybai turi įtakos prostatos ir krūties vėžio ląstelių dauginimosi stabdymui. Mokslininkai vis labiau gilinasi į grybų naudingųjų savybių taikymą, siekiant užkirsti kelią vėžiui. Japonijoje buvo ištirta, kad tie ūkininkai, kurie reguliariai maitinosi grybais, 40% sumažino vėžio susirgimo riziką. Ypatingai grybai, kurie auga saulėtoje vietoje turi nemažai vitamino D, kuris saugo nuo osteoporozės ir storosios žarnos vėžio.

Grybus galite valgyti šviežius, marinuoti, džiovinti, sūdyti. Iš grybų paruošti padažai pasižymi ypatingu aromatu. Juose esantys lipidai, eterinės ir kvapiosios medžiagos sužadina skrandžio sulčių išsiskyrimą, didina apetitą, gerina kitų maisto produktų virškinimą. Tik reiktų atsiminti, kad kuo labiau susmulkinti grybai, tuo daugiau suirsta chitino, kuris mums nėra naudingas. Patartina net ir vėsioje patalpoje nelaikyti  neapdorotų grybų ilgiau kaip 24 valandas.

Grybų nepatartina valgyti sergantiems lėtinėmis skrandžio, kepenų, žarnyno ligomis, taip pat seniems žmonėms bei mažiems vaikams. Reikia būti ypatingai atsargiems, nes apsinuodyti galima ir valgomaisiais grybais, dėl susikaupusių sunkiųjų metalų. Todėl geriausia juos rinkti toliau nuo miesto arba tiesiog įsigyti parduotuvėje, kur grybai yra patikrinti ir mes galime būti ramūs dėl jų kokybės. Be to, būkite atsargūs dėl erkių, kurios smagų pasivaikščiojimą mišku vėliau gali paversti didžiule problema.

www.eli.lt

Nuotraukos autorius:"Gamma" nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (3)
daugiau
2012-08-31 12:21
eqeeizpuu
KAt0Bv <a href="http://edeejpfznogy.com/">edeejpfznogy</a>
2012-08-30 01:26
checenotn
i6J3ks <a href="http://ixuoqlvikxsv.com/">ixuoqlvikxsv</a>
2012-08-29 06:00
Christoper
cia greiciau sasaras ne grupiu kurias klausai, o kurias esi klauses ar girdejes. tipo tarp visokiu lengvu dainu dar ir rekauji su Argharus"ais? =D kazkaip sunku patiket. kazkodel manau surasei lista ka turi kompe ir patenkintas sedi. saunu. taip ir toliau.
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Gardžiausi vegetariški patiekalai iš viso pasaulio (910)

Sveiki ir gardūs pusryčiai mažiesiems (732)

Saldumynai, kurių negalėtumei atsisakyti (800)

Kaip moterys lieknėja? (1001)

Vištiena ant grotelių! Kitoks skonis, novatoriškas ruošimas, originalus pateikimas (974)

Pasirinkite tinkamą arbatą lieknėjimui (844)