Sportas ir kūnas      

Ar įmanoma sveikai jaustis sulaukus 60-ies?

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Jau netrukus, spalio 1-ąją dieną, pasaulyje bus minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šiemet tai jubiliejinis minėjimas – Jungtinių tautų organizacijos (JTO) Generalinė asamblėja lygiai prieš 20 metų spalio 1-ąją paskelbė Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. Kaip ir kasmet, tai metas atidžiau pažvelgti į senėjimo problemas Lietuvoje ir pasaulyje, atkreipti dėmesį į senjorų gyvenimo sąlygas ir ugdyti jaunimo sąmoningumą pagyvenusių žmonių atžvilgiu.

Lietuva vis dar atsiliekančiųjų sąraše

Sveikata – tiek fizinė, tiek emocinė būklė pagyvenusiems žmonėms turbūt yra bene svarbiausias gyvenimo kokybės rodiklis. Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė yra vienas svarbiausių gyventojų sveikatos rodiklių, tiksliausiai parodantis mirtingumo skirtumus. Nors 2009 m. Lietuvos gyventojų mirtingumas sumažėjo, o vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė padidėjo, Lietuvą kitos Europos šalys vis dar sparčiai lenkia.
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis 2009 m. 50 metų ir vyresnių šalies gyventojų amžiaus grupėje profilaktinių apsilankymų rodiklis siekė 4,9 proc., tuo tarpu visų Lietuvos gyventojų tarpe 12,4 proc. apsilankymų pas gydytojus buvo profilaktiniai. Tačiau vertinti profilaktinės sveikatos apimtis Lietuvoje yra sudėtinga, nes profilaktinė apžiūra atliekama ir pacientui apsilankius dėl ligos.
 
Laiku diagnozavus galima pagydyti

„50 ir vyresni pacientai Lietuvoje dažniausiai skundžiasi įvairiais susirgimais: hipertenzinėmis, artropatijos ar cerebrovaskulinėmis ligomis, išemine širdies liga, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu, nervų, nervų šaknelių ir rezginių ligomis. Žinoma yra viena, kad sveikatos problemos per vieną dieną neatsiranda – liga žmogaus organizme formuojasi ne vieną dieną, mėnesį ar net metus, tad tikrinantis profilaktiškai ligą galima diagnozuoti jai dar nespėjus pasiekti sudėtingos stadijos.

Pasirodo vis daugiau ženklų, kad ne tik pagyvenę, tačiau ir vidutinio amžiaus ar jauni žmonės sveikatą pradeda tikrintis profilaktiškai. Nuolatinė prevencinė sveikatos patikra yra pirmas būdas siekiant ligoms užkirsti kelią. Tai labai svarbu“, - kalbėjo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.
 
Senjorai matuojasi kraujospūdį

Nors pagal 2009 m. rodiklius Lietuvoje vidutinė moterų gyvenimo trukmė siekė 78,6, o vyrų 67,5 metus, specialistai sako, jog rodikliai pamažu auga. Palyginus su 2008 m. rodikliais moterų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė pailgėjo 1, vyrų – 1,2 metais.

Apie tai, kad pacientai linkę labiau kontroliuoti savo sveikatą rodo ir iš vaistinių lentynų vis dažniau išperkamos sveikatos kontrolės priemonės. „Pastebėjome, kad pacientai dažnai matuoja kraujospūdį ir tikrina širdies pulsą. Neturintys galimybės įsigyti kraujo spaudimo matuoklį pacientai pulsą matuoja čia pat vaistinėje“, - sakė vaistininkė V. Bečelytė.
Specialistė atkreipė dėmesį, kad profilaktinius sveikatos tikrinimosi įpročius dažnai suformuoja ir pačių senjorų vaikai, Kalėdų, Velykų ar kt. švenčių proga padovanodami jiems kraujospūdžio matuoklius, cukraus kiekio matavimo aparatus ir kitas sveikatos patikrinimo priemones parduodamas vaistinėse.

Kraujospūdį nemokamai galima pasimatuoti visoje Lietuvoje esančiose „Camelia“ vaistinėse.
 
Ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptis

„Sėkmės recepto, kaip ilgai gyventi, atskleisti negalėčiau, nes jo paprasčiausiai nėra. Tačiau jau seniai nustatyta, kad ilgo ir laimingo gyvenimo priežastis yra mitybos derinimas, sportavimas, žalingų įpročių nebuvimas, mokėjimas atsipalaiduoti bei pan.

Savijauta, kaip jausimės sulaukę 60 metų ir daugiau, priklauso nuo to, kokiu ritmu, tempu gyvename, ar randame laiko rūpintis savimi. Be jau paminėtų priežasčių fiziniams sutrikimams įtakos gali turėti ir darbo specifika, taisyklingos laikysenos nebuvimas, nuolatinis stresas ir įtampa, netgi netinkamos avalynės pasirinkimas ilgainiui išbalansuoja sveiką laikyseną, išprovokuoja pilnapadystę ar kt. ligas. Taigi, kokį gyvenimą nugyvensime – kokybišką ar ne – išduos savijauta sulaukus 60, 70 ar daugiau metų amžiaus“, - kalbėjo „Camelia“ vaistininkė V. Bečelytė.

„Camelia“ vaistinėse pacientai, prašydami išduoti vaistinius preparatus, vitaminus ar kt. medikamentus dažnai nesitikėjo, kad liga, nuo kurios gydosi, palies ir juos. „Svarbiausia – laiku užčiuopti ligos pėdsakus ir užkirsti kelią jos plitimui“, - užbaigė pokalbį „Camelia“ vaistininkė V. Bečelytė.

Visą rugsėjo mėnesį tam tikrus maisto papildus energijai, imunitetui bei širdžiai stiprinti „Camelia“ vaistinėse įsigysite perpus pigiau, o kai kurie „Omron“ kraujospūdžio matuokliai parduodami net su 40 proc. nuolaida!

Šaltinis: Jupiterimages.com
Autorius:Eglė Šliževičiūtė

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

104 metų jogas S.Yogonanda: "Ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptis – darbas su savimi" (0)

Kovoti su cholesteroliu padeda augalai (26)

NUOTRAUKOS: Efektingi pratimai moterims (8)

Rytinė mankšta: pradėk dieną žvaliai! (660)

Anoreksija – simptomai ir gydymas (689)

101 priežastis, kodėl verta užsiimti joga ir meditacija (17)