Sveika mityba      

10 faktų apie alyvuoges
Gurmanais vadinamiems Italijos ir Ispanijos gyventojams pavasaris asocijuojasi su viena gražiausių šių metų laikų švenčių – alyvmedžių žydėjimu. Alyvų žydėjimo šventės linksmai mini ne tik ispanai ar italai, bet ir lietuviai. Šios šventės proga pateikiame įdomių faktų apie skaniąsias alyvuoges dešimtuką.

Kad sumuštinis būtų sveikas
Ko įdėti vaikui ar paaugliui priešpiečiams į mokyklą? Bepigu rudenį, kai ir obuoliukas, ir vos vakar savame darže nuskintas agurkas po ranka. Pavasarį išaušta tikrasis sumuštinių laikas. Kaip padaryti tuos sumuštinius maksimaliai naudingais ir sveikais?

Košė – puikus pasirinkimas pusryčiams
Dažnas vaikas nusipurto, vos išgirdęs žodį „košė". Bet ar kada susimąstėte kuo jos naudingos ir kodėl gydytojai rekomenduoja jas valgyti?

Pietūs ne namuose: kas galima ir kas – ne?
Nešiotis maistą į biurą iš namų – keblu, o parduotuvėje pirktos mišrainės jau pabodo arba baugina neįtikėtinai ilgu E priedų sąrašu? Lieka dar vienas pasirinkimas – netoliese esančios kavinukės. Kokį maistą pasirinkti ten, kad nenukentėtų nei kūno linijos, nei sveikata?

Špinatų nauda
Kuo gi naudingi šie žalieji lapeliai? Ar dėkingas organizmas už tai, kad juos gauna?

Skaitytojos idėja pusryčiams
Obuoliai, mandarinai, bananai, apelsinai, jogurtas ir cinamonas. Tokį ansamblį pusryčiams renkasi Edieta.lt skaitytoja Jūratė.

Sveikos mitybos abėcėlė
Dabar labai populiaru kalbėti apie sveiką mitybą, kuri padeda atsikratyti antsvorio, išlaikyti lieknas formas, bet ir sveikatą. Tačiau tarp gausybės patarimų pasimečiau, kaip iš tikrųjų reikia maitintis sveikai?

Skaitytojos idėja pusryčiams
Labas rytas mums sako skaitytoja Algimanta ir linki visiems nesirgti ir būti sveikiems!

Europos sveikos mitybos diena
Lapkričio 8-ąją - Europos sveikos mitybos dieną – visuomenė kviečiama atkreipti dėmesį į tinkamos mitybos principus bei raginama sveikai maitintis.

Skaitytojos idėja pusryčiams
Mus liūdina Jūsų pasyvumas. Savaitės eigoje gauname vos kelis laiškučius, kuriuose pristatote savo pusryčių idėją ir pasidalijate ja su visais skaitytojais.

Projekte „Sveika, liekna, laiminga“ pirmieji aplodismentai lieknėjančiai dalyvei!
sveikatingumo projekto „Sveika, liekna, laiminga“ dalyvėmis Renata Mažeikaite, Raminta Kličiene ir Violeta Žymantaite.

Apie sveiką mitybą iš dietologės lūpų
Projektas „Sveika, liekna, laiminga“, kurį organizuoja žurnalas „Moters savaitė“ ir fizinės medicinos ir reabilitacijos centras „Gemma“ beveik įpusėjo. Merginos uoliai sportuoja, viena iš dalyvių (Violeta Žymantaitė) maitinasi pagal dietologės Eglės Kliukaitės sudarytą mitybos planą.

Skaitytojos idėja pusryčiams
Pradėkime pirmadienį skaniai! Skaitytoja Violeta atsiuntė savo pusryčių idėją ir siūlo Jums pusryčius pradėti taip, kaip ir ji pati.

Ekologiškas maistas (II dalis)
Praeitoje dalyje aprašėme ekologiško maisto daromą įtaką žmogui bei nurodėme lietuviškų ir atvežtinių produktų žymėjimą. Šioje dalyje aptarsime apsipirkinėjimo turgelyje pliusus ir minusus, o taip pat apibendrinsime ekologiško maisto temą.

Ekologiškas maistas (I dalis)
Sveika gyvensena daugumai mūsų siejasi su teisinga mityba. Niekas žmogaus negąsdina labiau nei laidos ir straipsniai apie užnuodytą maistą, pavojingus priedus ir grėsmingus nitratus. Iš tiesų padėtis nėra tokia tragiška, kaip bando įtikinti kai kurie žurnalistai.

Skaitytojos idėja pusryčiams
Šią savaitę itin aktyvūs nebuvote, gavome vos kelias idėjas pusryčiams. Šį pirmadienį nutarėme publikuoti skaitytojos Ernestos idėją, o visos kitos idėjos pasirodys kiekvieną pirmadienio rytą.

3 bėdos – 3 atsakymai lėkštėje
Maisto produktai tikrai nepakeis vaistų, jei kuo nors susirgote. Tačiau vartojant vaistus tinkamai pasirinkta mityba gali būti puiki sėkmingo gydymo pagalbininkė. Ir atvirkščiai – jei maitinsitės netinkamai, liga gali tik progresuoti.

Dėl ko labiausiai kompleksuoja lietuviai?
Beveik pusė (45 proc.) lietuvių kompleksuoja dėl savo pilvo – daugumai jų (86 proc.) nepatinka šios kūno dalies išvaizda, o kas dešimtą vargina ir jo sveikatos problemos – tai atskleidė „Activia“ iniciatyva Lietuvoje atlikta apklausa.

Sūris – užkandžių karalius
Kada pradėti gaminti pirmieji sūriai – nežinia. Pasak istorinių šaltinių, šis vaišių stalo pasididžiavimas yra kur kas senesnis už Romos imperiją, senąsias Rytų civilizacijas ir netgi Senovės Egiptą.

Ar galima gyventi be druskos?
Druskos, kaip ir kai kurių kitų žmogui būtinų elementų, žmogaus organizmas negali nei pasigaminti, nei kaupti. Visi šie elementai turi būti gaunami su maistu.

Puslapiai: [Ankstesnis]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  [Kitas]