Straipsniai apie dietas      

Klaidos, kurios skatina antsvorį

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Didysis Viktoras Hugo rašė: jeigu žmogus ko nors nesupranta, tai to ir nepasieks. Antsvorio atžvilgiu tai reiškia, kad jeigu nesuprasite klaidų, kurios jį skatina, niekados ir nesuliesėsite.

Atidžiai įsiskaitykite, nes kiekviena toliau aprašoma klaida didžia dalimi gali būti jūsų antsvorio priežastis. Pasistenkite ją pašalinti iš savo kasdienio gyvenimo. Pasekmės, kurios jūsų lauks, maloniai nustebins. Iš kitados nutukusio žmogaus beliks tik tas pats vardas ir pavardė.

1. Įprotis valgyti greitai. Kai valgant skubama, maistas prastai sukramtomas, todėl sutrinka virškinimas, nevisiškai suvirškintas maistas kaupiasi riebalų pavidalu. Kad atsikratytume tokio įpročio, turime tvirtai nusistatyti, kad kiekvieną kąsnį kramtysime mažiausiai 50 kartų.

2. Įprotis valgant užsigerti. Tai sutrikdo virškinimo sistemą ir hormonų funkcijas. Kas šitaip valgo, tas tunka net ir nuo vandens. Gerti reikia įprasti ne vėliau kaip likus 20 minučių iki valgio arba praėjus 60-90 minučių po valgio.

3. Įprotis valgyti miltinius patiekalus ir saldumynus. Krakmolas, esantis miltiniuose produktuose, mažina (aplipdo) virškinamojo trakto įsiurbimo įsiurbimo paviršių, skatina gleivių perteklių, o saldumynai didina kūno masę. Saldumynus geriausia pakeisti džiovintais vaisiais, saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis ir trupučiu riešutų.

4. Įprotis valgyti dažnai ar net visą laiką ką nors kramtyti. Kai tik kas nors patenka mums į burną, liežuvis, kaip skonio jutimo organas, duoda signalą smegenims ir tuoj pat įsijungia daug įvairių mechanizmų, tarp kurių ir gynybinis, kadangi liežuvis iš karto negali nustatyti, ar čia „nuodai“, ar tinkamas valgis. Leukocitai, kurie apsaugo mus nuo ligų, „meta savo darbą“ nebegydo bei nebevalo organizmo ir kaip mat ima kauptis prie skrandžio, kur veikiai atkeliaus valgis. Jei leukocitų „paslaugų“ neprireikia, jie grįžta prie savų „darbų“. Su kiekviena nauja valgio porcija viskas prasideda iš naujo. Šitaip besiblaškydami leukocitai nebepajėgia deramai išvalyti organizmo. Todėl užkietėję kramtytojai pirmieji ir suserga, pvz., gripu.

5. Įprotis netinkamai derinti produktus. Skirtingiems produktams virškinti išskiriami skirtingi fermentai. Netinkamai derinant produktus, silpnėja fermentacinis aparatas. Maistas virškinamas sunkiau, dalis pradeda pūti, o kitą dalį organizmas paverčia riebalais.

6. Įprotis pavalgius prigulti. Pakeitus statmeną kūno padėtį gulsčiąja, „įsijungia“ miego mechanizmai, todėl virškinimas tampa „šalutine“ organizmo veikla. Maistas ne tiek virškinamas, kiek verčiamas riebalais. Pavalgius geriausia pavaikščioti ant kulnų, jei tik būna tokia galimybė. Tuomet skrandis gaus daugiau kraujo ir virškinama bus geriau.

7. Pripratimas prie sėdimos gyvensenos. Per dieną reikia atlikti ne mažiau kaip tūkstantį  įvairių gana intensyvių judesių. Fiziniai krūviai pareikalauja energijos, kuri pirmiausia ir paimama iš riebalinių audinių.

8. Įprotis valgant žiūrėti televizorių. Valgymas – intymus procesas. Neveltui senovės mitybos žinovai patardavo valgant būti „kurčiam“ ir „nebyliam“. Jeigu valgydami žiūrime televizorių, tai smegenys nebežino, ką daryti, ar apdoroti informaciją, sklindančią iš ekrano, ar reguliuoti virškinimą. Virškinimas sutrikdomas, prisivalgoma daugiau nei derėtų.

9. Įprotis valgyti susinervinus. Jeigu suirzote, niekados nevalgykite, nes rysite be saiko. Į „stresą“ pirmiausia sureaguoja kepenys, po to susitraukia tulžies latakai. Tulžis nebepatenka į plonąsias žarnas, todėl maistas nebesuvirškinamas.

10. Įprotis valgyti prieš miegą. Naktį organizmas miega. Visi procesai yra nukreipti į ląstelių regeneraciją ir jėgų atnaujinimą. Virškinamasis traktas nebegauna energijos. Naktinis valgymas duoda organizmui vien tik riebalus, kepenų ir inkstų akmenis. Daugiau nieko.

11. Įprotis valgyti tik rafinuotus, virtus ir keptus produktus. Tokiuose produktuose nebėra natūralių vitaminų, mikroelementų ir makroelementų. Organizmas iš jų gali gauti vien tik „tuščias“ kalorijas, kurios nepasotina. Net ir gausiai valgydami jausime nuolatinį alkį. Jį reikia malšinti, o tai reiškia, kad ir vėl valgysime. Taigi valgome 5-10 kartų daugiau nei derėtų.

Tikriausiai dabar jūs supratote, kad pagrindinė fiziologinė nutukimo priežastis yra organizmo nesugebėjimas suvirškinti ir pasisavinti maisto, dėl to pradeda kauptis riebalai ant kaklo, klubų, šlaunų, pilvo ir kitur. Psichologinės priežastys daug sudėtingesnės. Bet svarbiausia – suvokti, kad nutukimas yra liga, kurios jokiu būdu negalima toleruoti. 

Autorius:Pagal M. Tombako knygą "Kaip sveikai gyventi 150 metų"
Nuotraukos autorius:jupiterimages nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Dietologės patarimai: ko turime atsisakyti dėl sveikos mitybos? (751)

Ar iš tikrųjų efektyvios baltymų dietos? (662)

8 keisčiausi svorio metimo būdai (678)

Kad lieknėjimas būtų efektyvus (692)

Prancūziška dieta (3218)

Agurkų dieta (3)