Straipsniai apie dietas      

Kūno įvaizdžio gerinimas

Skaityti komentarus (4)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Kiekvienas žmogus savo kūną interpretuoja skirtingai: vieni jaučiasi esantys per stori, kiti dejuoja dėl per didelio liesumo. Kol jūs apsėsta savo nosies mažinimo operacija, jūsų geriausia draugė turbūt kiekvieną rytą tikisi išvysti stebuklą – sumažėjusias pėdas. Ką gi, jeigu norėsime, trūkumų išvysime visur.

Mūsų išvaizdos suvokimas vadinamas kūno įvaizdžiu. Kai kurie žmonės juo visiškai patenkinti, tačiau kur kas didesnė dalis mielai bent vieną savo fizinės išvaizdos bruožą pakeistų. Ne paslaptis, kad tokie jausmai dažniausiai užvaldo silpnąją lytį. Delavero Universitete (JAV) buvo atlikti tyrimai, kurio rezultatai parodė, jog paauglės linkusios savyje įžvelgti maždaug 5 kilogramų viršsvorį, kai kuo tarpu panašaus amžiaus vaikinai dabartinį savo svorį nuolat lygina su idealiu jų amžiaus kategorijoje.

Menkas kūno įvaizdis gali privesti prie rimtų psichologinių ligų, tokių kaip depresija, mitybos sutrikimai, bulimija, anoreksija ir pan. O sumenkinti savo kūno įvaizdį daug pastangų tikrai nereikia. Pavyzdžiui, Misurio- Kolumbijos universiteto atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad moterims užtenka pavartyti paprasčiausią mados žurnalą, ir jos pasijus nusivylusios savo kūnu, nepaisant esamo svorio.
Laimei, yra keletas būdų, kaip pagerinti kūno įvaizdį.

Ką gali ir ko negali pakeisti

Pagerinti savo kūno įvaizdį yra taip pat „lengva“ kaip ir pakeisti savo nuostatas apie išvaizdą. Žinoma, pasakyti visada lengviau, nei tą padaryti, tačiau įmanoma.

Pradžiai prisiminkite, kad sunkiai rasite nors vieną žmogų, kuris būtų visiškai patenkintas savo kūnu. Netgi ryškiausios Holivudo žvaigždės sunkiai prakaituoja sporto salėse, kad pasiektų to, ką turi dabar. Kai kurios anksčiau ar vėliau išgyvena stiprius emocinius sukrėtimus, serga depresijomis. Tarp jų gali būti ta pati išdidi manekenė iš madų žurnalo viršelio, kuriai taip pavydėjote.

Visų svarbiausia yra suvokimas, ką jūs galite ir ko negalite pakeisti. Kai kuriais atvejais tai dar labiau sustiprina motyvaciją „imtis veiksmų“. Pavyzdžiui, mitybos įpročių koregavimas ar reguliarios treniruotės sporto salėje gali padėti atsikratyti papildomų kilogramų, dėl kurių jautėtės nelaimingos. Kitais atvejais, pasiekti teigiamų fizinių pokyčių gali būti labai sunku ir sudėtinga: nepatenkintos savo nosimi moterys turi tik vieną pasirinkimą – plastinę operaciją.

Tais atvejais, kai turite galimybių keisti, tiesiog užsibrėžkite tikslus ir parenkite planą jiems pasiekti. Pavyzdžiui, norėdamas atsikratyti kažkiek svorio, apgalvokite visus teisingus būdus pasiekti norimą rezultatą: mitybos balansavimą, intensyvesnę sporto programą nei anksčiau, naują dietą. Tik neperlenkite lazdos – tikslai turi būti realiai pasiekiami be drastiškų priemonių.

Paklauskite savęs:
1. Kokius produktus reikia pašalinti iš mano valgiaraščio?
2. Kur galėčiau daugiau sužinoti apie sveiką mitybą?
3. Kokie sportiniai užsiėmimai man labiausiai patinka?

Visa esmė - tiesiog apsibrėžti teisingus laiko rėmus įvyksiantiems pokyčiams ir pasirinkti tinkamus metodus jiems vertinti. Kuo būsite sau tikslesnė, tuo geriau: vietoj „noriu numesti svorio“ verčiau sakykite „noriu numesti po pusę kilogramo kas savaitę per tris mėnesius“. Šitoks konkretumas padeda įvardinti tikslą ir atkakliai jo siekti. Pasiekus norimus rezultatus, lengvai pastebėsite, kaip padidėjo savigarba, o tuo pačiu pagerėjo ir kūno įvaizdis.

Požiūrio keitimas

Žinoma, negalime visko pakeisti tik spragtelėjusios pirštais. Prieš kai kuriuos dalykus tiesiog esame bejėgiai. Tarkime, vien užsinorėjusios mes neužaugsime reikalingų poros colių ūgio, nors tikime, kad tai padarytų mūsų pasaulį geresnį. Na, nebent genai būtų mūsų pusėje.

Būtent todėl nepaprastai svarbu išmokti kai kurias išvaizdos savybes priimti tokias, kokios yra. Priešingu atveju, menkas kūno įvaizdis gali sukelti depresiją, bulimiją, anoreksiją. Galiausiai, nelinksmas, nuolat susirūpinęs, piktas žmogus niekam neįdomus ir nemielas...
Savęs nemylėjimas yra pagrindinė priežastis lemianti menką kūno įvaizdį. Kartais, pernelyg analizuodamos savo išvaizdos trūkumus, pamirštame jos privalumus, savo asmenybę, kuri verta pagarbos ir meilės.

Kitas dalykas, pakertantis kūno įvaizdį – nuolatinis savęs lyginimas su kitais „laimingaisiais“. Nesvarbu, ar tai toje pačioje laiptinėje gyvenanti liekna mergina, ar nugrimuota Holivudo žvaigždutė. Kiekviena turime unikalią genų sistemą, kuri lemia mūsų išvaizdą, todėl lyginti jas tarpusavyje – ne pats protingiausias dalykas. Vietoj to, pasistenkite susikoncentruoti ties teigiamais jūsų kūno ir gyvenimo aspektais.

Gali pasirodyti banalu ar nuvalkiota, tačiau kalbėjimas apie savo mėgstamus bruožus padeda atsikratyti blogų minčių. Taigi, neklausinėkite savęs, kodėl jūsų pirštai negalėjo būti šiek tiek ilgesni. Galvokite apie savo nuostabiai mėlynas akis arba tamsiai kaštonines garbanas.

Prisiminkite, tikrosios gyvenimo vertybės visiškai nepriklauso nuo fizinės išvaizdos. Tikrai turite, už ką būti gyvenimui dėkingos - nuo nepaprastos mylinčios šeimos, ištikimų draugų iki švelnios ryto saulės, žadančios jums gražią dieną. Daugelis ekspertų sutinka, kad kiekvieną dieną sudarytas širdžiai malonių dalykų sąrašas padeda dar labiau kabintis savo gyvenimo vertybių. Be to, mažiau galvosite apie liūdnus dalykus, kuriuos sukelia tas nelemtas kūno įvaizdis.

Pagalba

Tikslų nusistatymas ir kalbėjimas apie geruosius išvaizdos bruožus iš tiesų gali pakeisti jūsų gyvenimą gerąja linkme. Tačiau būna atvejų, kai neigiami jausmai vis dėl to paima viršų, psichologiškai gniuždo asmenybę. Tuomet svarbiausia nebijoti prašyti profesionalios pagalbos.

Neslėpkite nuo savo gydytoju, jeigu jaučiatės susirūpinusi, prislėgta arba pastebėjote galimo mitybos sutrikimo ženklų. Psichologinė konsultacija ar pagalbos grupės padės kitaip pažvelgti į savo kūną ir išvystyti sveikos gyvensenos įpročius, puoselėjančius kūno įvaizdį.

Negatyvus mąstymas apie savo kūną neatsiranda ir neišnyksta per naktį. Užtruks laiko išmokti sukontroliuoti mintis, susitelkti ties teigiamais dalykais. Kaip bebūtų, nuoširdžių pastangų dėka, jūsų kūno įvaizdis palaipsniui gerės, tuo pačiu darydamas jūsų asmenybę laimingesnę, stipresnę ir labiau pasitikinčią.

 

Šaltinis: Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (4)
daugiau
2011-07-16 16:48
Irma

Kodel panelei Editai reikia mesti svori esant 167 cm ugio ir 59 kg svorio.?
2011-01-31 11:26
Edita
Sutinku su sportu,bet dirbu fizini darba po 14 val ant koju ir 5 dienas, o svoris nekrenta. Jau 3 metus taip dirbu.Esu 167 cm ugio, 59 svorio, pries metus sveriau 53 kg, ir dabar kai sustorejau nebegaliu saves mylet, jauiuosi prislegta ir nezinau kaip padeti.
2010-01-26 14:31
Ilona
Aišku aš sutinku kad sportas yra labai gerai, tačiau yra žmonių kurie neranda laiko sportui.. Na pavyzdžiui aš labai noriu nors kokiais 8kg suplonėti, bet sportui visiškai neturiu laiko. Taip pat galima keisti ir savo valgiaraštį, bet tai padaryti irgi yra be galo sunku. Reikia stengtis gaminti maistą pačiam ir t.t. O aš savo dienotvarkėje niekaip nesugebu patalpinti to stovėjimo prie puodų, todėl tenka rinktis lengviausius variantus, tokius kaip: greitai suvalgyti sriubą iš maišelio ar sukrimsti užsisakytą picą. Todėl kaip ir sakiau nelabai žinau ką man ir bedaryti...
2009-02-15 20:38
Aukse
Reikia sportuot, tada nesijaus niekas storu, priesingai, tai suteiks daug zvalumo, judrumo. Aisku, gali pasitaikyti traumu tai, bet tikiuosi, kad fastum turit vaistinelese.
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Dietologės patarimai: ko turime atsisakyti dėl sveikos mitybos? (748)

Ar iš tikrųjų efektyvios baltymų dietos? (658)

8 keisčiausi svorio metimo būdai (674)

Kad lieknėjimas būtų efektyvus (688)

Prancūziška dieta (3200)

Agurkų dieta (3)