Straipsniai apie dietas      

Antsvorio pavojai

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Per didelis kūno svoris sunkina širdies darbą, didina kraujospūdį, apkrauna stuburą. Apkūnumą lemia netaisyklinga mityba, nejudrus gyvenimo būdas, paveldimumas.

Kūno riebalinė masė ir jos įtaka sveikatai

Ligų rizikai įtakos turi ne tik antsvoris, bet ir netolygus riebalų pasiskirstymas organizme. Svarbu koks bendras riebalų kiekis yra mūsų organizme. Vidinius riebalus sunku pamatyti ar pajusti. Kokio dydžio riebalų sankaupos slypi jūsų kūne, galima sužinoti atlikus specialią procedūrą (kompiuterinės ar magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą).

Vidinių riebalų sankaupos yra pavojingos mūsų sveikatai. Jos išskiria į kraujotakos sistemą riebiųjų rūgščių elementus, kurie veikia kepenis. Padidėjęs kraujospūdis, insulino trūkumas, trigliceridų ir cholesterolio kiekio augimas – visa tai metabolinio sindromo reiškiniai. Tai sukelia diabetą ir širdies ligas.

Pilvo riebalai yra streso padarinys. Kai mes nerimaujame, pergyvename, mūsų organizmas išskiria didelę streso hormono kortizono dozę, kuriai apdoroti reikia pilvo srityje susidariusio riebalų sluoksnio.

Organizme kaupiasi ir poodiniai riebalai, kurie, kitaip nei vidiniai, sveikatai nekenkia. Žinoma, figūros jie nedailina, tačiau nedidelės poodinių riebalų sankaupos gali apsaugoti organizmą nuo širdies – kraujagyslių susirgimų. Riebalų perteklius neužkemša arterijų, o iš kraujotakos patenka ant klubų, netrikdydamas svarbiausių organizmo funkcijų.

Apkūnumas ir genetika

Net 70 – 80 proc. mūsų fiziologijos lemia genetika. Netgi besilaikant įmantriausių dietų gali nepavykti atsikratyti kūno apvalumų, jei kelių kartų giminės moterys nebuvo visiškai sulysėlės. Tai nelemia nutukimo, tačiau jums genetiškai nulemta turėti apvalias kūno formas ir šiek tiek riebaliukų, kurie sveikatai neigiamo poveikio neturi. Turintiems paveldėtą medžiagų apykaitą ir kūno tipą, kuriam būdingos didesnės riebalų atsargos, svorį reguliuoti sunkiau. Tačiau tai nereiškia kad negalite sulieknėti. Tiesiog jums teks įdėti daugiau jėgų ir pastangų, siekiant išlaikyti norimą svorį. Sureguliuokite savo mitybą ir pasirinkite tinkamas treniruotes.

Žinoma, apkūnumą lemia ne tik genetika, šių faktorių yra kur kas daugiau. Pvz., temperamentingi žmonės sudegina daugiau kalorijų nei flegmatikai. Labiausiai vidinių (pavojingų) riebalų kaupimasis priklauso nuo gyvenimo būdo.

Mitybos ypatumai

Maisto kalorijų perteklius kaupiasi riebalų pavidalu ir skatina antsvorio atsiradimą.

Jei norite gražiai atrodyti, būtina valgyti subalansuotą ir mažiau kaloringą maistą. Kad sumažintumėte kūno riebalų kiekį, atkreipkite dėmesį į suvartojamo maisto kiekį ir kokybę. Valgykite mažesnėmis porcijomis 5 – 6 karus per dieną, tai padės pagreitinti medžiagų apykaitą. Nerekomenduojama vartoti daug sočiųjų riebalų rūgščių turinčio maisto. Vartokite nesočiuosius riebalus, daržovių aliejų. Venkite cukraus.

Sveikiausia dieta yra ta, kurioje subalansuotas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis ir yra pakankamai įvairaus maisto. Nereikia akcentuoti kurio nors vieno produkto ar produktų grupės.

Nuotraukos autorius:„Gamma“

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Dietologės patarimai: ko turime atsisakyti dėl sveikos mitybos? (751)

Ar iš tikrųjų efektyvios baltymų dietos? (662)

8 keisčiausi svorio metimo būdai (678)

Kad lieknėjimas būtų efektyvus (692)

Prancūziška dieta (3218)

Agurkų dieta (3)