Straipsniai apie dietas      

7 sveikos dietos įpročiai

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Kada dieta tampa nebe savęs kankinimu, o sveiko gyvenimo būdo pagrindu? Ar visos dietos verčia kęsti nuolatinį alkį? Kodėl yra tiek daug lieknų moterų, kurios nesilaiko jokios dietos? Kaip joms pavyksta nepriaugti svorio?

 Mitybos specialistai pastebėjo, kad daugelis lieknų moterų, pačios to nežinodamos, laikosi keleto sveikos mitybos principų. Štai 6 įpročiai, kurie padeda joms išlikti lieknoms ir tuo pačiu nealinti savęs varginančiomis dietomis.

1.    Valgyti tik tiek, kiek reikia, ir tik tada, kai esi alkana

 Moterys, nesiskundžiančios viršsvoriu, paprastai valgo tik tada, kai to tikrai nori, ir gyvena aktyvų gyvenimą. Tai visai nereiškia, kad kasdien lieja devynis prakaitus sporto salėje. Daugeliui jų užtenka dažniau pasivaikščioti, pajudėti, retkarčiais pasimankštinti. Galima pamėginti savo apetito lygį įsivaizduoti kaip skalę nuo 1 (alkana) iki 10 (soti). Rekomenduojama valgyti tada, kai alkis įvertinamas maždaug 2-3 balais, ir baigti valgyti vos jį numalšinus (apie 7 balai), tada sotumo jausmas smegenis pasieks po keliolikos minučių.

2.    Vietoje sviesto – alyvuogių aliejus

 Nors šių dviejų produktų kaloringumas labai panašus, taisyklingai besimaitinančios moterys greitai atsirenka, kas joms geriau. Alyvuogių aliejus turi daug maistingųjų medžiagų. Sviestas – tai cholesterolio kiekį kraujyje didinantys riebalai, be jokios didesnės naudos sveikatai. O margarine apstu perdirbtų riebalų, kurie yra kenksmingi sveikatai. Nederėtų pamiršti, kad margarino gausu daugelyje kepinių: bandelėse, sausainukuose, krekeriuose.

3.    Užkąsti prieš miega

 Jei nevalgyti po 18 valandos tau – sunkoka, vadovaukis sveiku protu: valgyk, bet rinkis tik lengvus, tavo sveikatai naudingus užkandžius. Dubenėlis vaisių salotų, keli šaukštai varškės ar jogurto, riekelė sūrio leis į sapnų karalystę pasinerti neurzgiančiu iš alkio pilvu, o ryte prabusti neapsunkusiai.

4.    Neatsisakyti pusryčių

 Nė vienas dietologas nerekomenduoja praleisti pusryčių. Sveiki ir maistingi pusryčiai – tai puiki dienos pradžia. Tyrimais įrodyta, kad žmonių, kasdien valgančių pusryčius, organizmas geriau pasisavina vitaminus ir mineralus, nei tų, kurie linkę pusryčių atsisakyti. Daugelis žmonių vos prabudę nesijaučia nė truputėlio alkani. Tačiau subalansavus mitybą, kiek ankstėliau pavalgius vakarienę, ryte tikrai pasijaustų poreikis ko nors užkrimsti.

5.    Nepervertinti „sveikų“ užkandžių

 Net patys sveikiausi užkandžiai niekada neatstos pilnaverčio patiekalo. Todėl vietoje pietų pasirinkus riešutus ir džiovintus vaisius arba javainius, vis dėlto neatsiras toks sotumo jausmas, kaip po įprastų pietų. Šie užkandžiai, nors ir sveikesni už bulvių traškučius ar sausainukus, vis dėlto nerekomenduojami vietoje įprastų patiekalų. Džiovinti vaisiai ir riešutai yra sunkiai virškinami ir pakankamai kaloringi, o javainiuose neretai būna pakankamai daug cukraus, konservantų, sintetinių dažiklių.

6.    Bulvės – ne vienintelė valgoma daržovė

 Protingai besimaitinančiųjų racione paprastai gausu įvairiausių virtų ir šviežių daržovių. Ne paslaptis, kad būtent iš daržovių organizmas pasisavina didžiausią dalį su maistu gaunamų vitaminų ir mineralų. Jei mityba neįvairi, kasdien valgomas tas pats, net ir labai sveikas produktas, organizmas pasisavina labai ribotą kiekį maistingųjų medžiagų. O pilnavertei sveikai mitybai būtina įvairovė.

7.    Kartais valgį... pamiršti

 Viena labiausiai apsunkinančių gyvenimą klaidų laikantis dietos – nuolatinis galvojimas apie maistą. Deja, to neišvengsi jei savo valgiaraštį seksi itin skrupulingai. Ir vis dėlto kartais geriau vieną maisto porciją pamiršti nei nuolat ieškoti, ko čia užvalgius, kai tam tiesiog nėra tinkamų sąlygų. Esi kelionėje? Laukia pusdienis įtempto darbo? Užsiėmei tau įdomia veikla ir nesinori atsitraukti? Pasistenk apie maistą tiesiog pamiršti ir nepasiduok pagundai ieškoti, kuo greitai kompensuoti praleistus pietus – kaip antai šokoladinis batonėlis ar supermega dydžio kapučino puodelis.

Autorius:L.Mureikaitė

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Dietologės patarimai: ko turime atsisakyti dėl sveikos mitybos? (751)

Ar iš tikrųjų efektyvios baltymų dietos? (662)

8 keisčiausi svorio metimo būdai (678)

Kad lieknėjimas būtų efektyvus (692)

Prancūziška dieta (3218)

Agurkų dieta (3)