Sportas ir kūnas      

Metabolizmas: kaip jį pagreitinti?

Skaityti komentarus (4)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Kalbant paprastais žodžiais, tai intensyvumas, kaip organizmas produktuose esančias maisto medžiagas paverčia energija arba kalorijomis. Taigi suvalgytas sumuštinis pavirsta substancija, kuri vadinama gliukoze. Bet jeigu tuo metu organizmui nereikia energijos, kalorijos pavirsta riebalais. O jeigu jūs jautėte "teisėtą" alkį, visos jos bus sunaudotos organų ir jų sistemų darbui.

Štai jums ir pagrindinė metabolizmo taisyklė: nenorite priaugti papildomų kilogramų – nevartokite daugiau kalorijų, nei galite sudeginti.

Kokie faktoriai turi įtakos metabolizmo greičiui?

Svarbiausias faktorius, turintis įtakos metabolizmo greičiui, – tai jūsų kūno masė (kalbame apie raumenų, kaulų ir vidaus organų masę). Kuo šis rodiklis didesnis, tuo greitesnė medžiagų apykaita. Būtent dėl šios priežasties vyrų organizme visi procesai vyksta 10 – 20% greičiau nei moterų organizme.

Įtakos metabolizmo greičiui turi ir paveldimumas bei hormonai (svarbiausi – skydliaukės hormonai). Beje, norime atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad antsvoris gali būti susijęs su sutrikusia skydliaukės veikla. Tokiu atveju vertėtų pasirodyti gydytojui endokrinologui.

Senstant maisto medžiagų apykaita linkusi lėtėti. Mokslininkų nuomone, metabolizmas 30 metų amžiaus sulaukusių moterų organizme kiekvieną dešimtmetį sulėtėja 2 – 3%. Dažniausiai tai susiję su fizinio aktyvumo stoka. Ištaisyti padėtį padės reguliarūs fiziniai pratimai.

Koks fizinis krūvis gali pagreitinti metabolizmą?

Specialistai mano, kad šiuo atžvilgiu veiksmingiausi jėgos pratimai ir kardiotreniruotės (bėgimas takeliu, velotreniruotės). Tokio pobūdžio treniruotės maksimaliai pagreitina medžiagų apykaitą. Priklausomai nuo krūvio intensyvumo, ji gali suaktyvėti 20 – 30%. Žinoma, po treniruotės praėjus kelioms valandoms, metabolizmo greitis pasiekia pradinę reikšmę, bet užsiėmimo metu jūs jau sudeginote nereikalingas kalorijas.

Ar metabolizmą gali pagreitinti specialūs preparatai?

Vienareikšmiškai – ne! Jokia tabletė, piliulė ar kitokia "stebuklinga" priemonė negali iš esmės pakeisti jūsų metabolizmą. "O kaipgi amfetaminai ir preparatai, mažinantys apetitą?", – paklausite jūs. Taip, laikinai jie gali pagreitinti apykaitos procesus, bet organizmas greitai pripranta ir efektas būna trumpalaikis. Be to, paskutiniųjų medicinos tyrimų duomenimis, tokių preparatų naudojimas dažnai padidina piktybinių navikų riziką ir provokuoja širdies – kraujagyslių sistemos veiklos sutrikimus.

Kaip metabolizmą veikia mažo kaloringumo dietos ir dažnas maitinimasis?

Nereikėtų tikėtis, kad mažo kaloringumo dieta stipriai pagreitins jūsų metabolizmą. Esant skurdžiam racionui, laikinai sulėtėja visi fiziologiniai procesai. Tai susiję su tuo, kad organizmas, priverstas numesti svorio, pradeda dirbti "ekonominiu režimu". Bet kai tik jūs grįžtate prie įprasto maitinimosi režimo, jis ir vėl pradeda kaupti prarastus kilogramus. Išeitis viena: jums teks proto ribose (!) sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį ir nepamiršti fizinių krūvių.

Mokslinių įrodymų, kad dažnas maitinimasis padeda sudeginti daugiau kalorijų, nėra. Tačiau maitindamasi tokiu būdu jūs iš tikrųjų suvalgysite mažiau, nes praktiškai niekada nejausite stipraus alkio jausmo.

Autorius:eli.lt
Nuotraukos autorius:jupiterimages nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (4)
daugiau
2013-01-08 12:16
Agnė
Labai prastas straipsnis. Autoriai prieš rašydami nesamones galėtų pasidomėti užsienio literatūra.
2012-06-17 17:39
155
Mano ivertinimas 1/10. Tad drasiai galite mesti i siuksline.
2010-11-26 10:46
jaunis
straipsnis neatsako, kas yra metabolizmas, chaotiskas. rasoma sau, o ne mums!
2010-08-01 23:18
domantas
"Svarbiausias faktorius, turintis įtakos metabolizmo greičiui, – tai jūsų kūno masė (kalbame apie raumenų, kaulų ir vidaus organų masę)." reikia drasos tokias nesamones skelbti..
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

104 metų jogas S.Yogonanda: "Ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptis – darbas su savimi" (0)

Kovoti su cholesteroliu padeda augalai (26)

NUOTRAUKOS: Efektingi pratimai moterims (8)

Rytinė mankšta: pradėk dieną žvaliai! (654)

Anoreksija – simptomai ir gydymas (684)

101 priežastis, kodėl verta užsiimti joga ir meditacija (17)