Sportas ir kūnas      

Skysčių poreikis sportuojant

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Vandens poreikis žmogaus organizmui yra labai svarbus. Dėl vandens trūkumo organizme atsiranda įvairių sveikatos sutrikimų.

Ypač svarbu gerti pakankamai vandens sportuojant, kadangi prarandame daug skysčių, organizmas patiria didesnį fizinį krūvį, gali kilti visokių sveikatos problemų. Skysčių trūkumą organizme būtina kuo greičiau atstatyti. Treniruojantis būtini nors keli gurkšniai vandens ar sulčių nepriklausomai nuo to, kokio intensyvumo treniruotė vyksta. Tačiau daug gerti irgi nevertėtų. Gerkite tiek, kad nejaustumėte troškulio, mat troškulys reiškia, kad atsigėrėte jau per vėlai. Kiek vandens netenka organizmas, tiek jo turime atsigerti ar gauti su maistu. Tik labai nedidelė vandens dalis (apie 300 ml) pasigaminama įvairių cheminių reakcijų metu.

Kada ir kiek gerti?

Sveikatos normų besilaikanti moteris turėtų išgerti per dieną ne mažiau 2,5 l vandens. Kuo stambesnis sportuojančios moters kūno sudėjimas, tuo daugiau vandens jai reikėtų išgerti.
Naudinga išgerti vandens likus pusvalandžiui iki treniruotės ir praėjus pusvalandžiui po jos, kai reikia atstatyti skysčių balansą organizme.

Vandens gėrimo kiekį lemia treniruotės specifika ir asmeninės organizmo savybės. Atminkite, jei treniruotės metu jūs prakaituojate daugiau, vadinasi, ir vandens turite išgerti daugiau. Pasisverkite prieš ir po treniruotės. Kiekvienam numestam 100 g svorio išgerkite 100 ml vandens. Išgerto vandens kiekį lemia ir aplinkos, kurioje sportuojate, sąlygos (drėgmės lygis, oro temperatūra ir t.t.). Sportuojant apšildomoje treniruoklių salėje reikia išgerti daugiau vandens nei sportuojant vasarą vėsioje miško aikštelėje.

Kai daugiau geriate, tenka dažniau bėgioti į tualetą, nes padidėja šlapimo kiekis. Dėl to tik geriau, nes išplaunate iš organizmo didesnį natrio kiekį.

Vandens gėrimo taisyklės:

• Sveikiau yra gerti daugiau, o ne mažiau.
• Po ligų, stresų stenkitės gerti vandens kuo daugiau.
• Treniruotėje nevertėtų gerti gazuotų gėrimų.
• Jei treniruojantis jaučiate troškulį, vadinasi, gerti jau per vėlu.
• Vandens poreikis didėja esant vėjui, aukštai ar žemai temperatūrai, dideliam aukščiui.
• Venkite dietų be vandens.
• Geriausiai troškulį malšinti, kaip tai daro dykumų gyventojai: gurkštelėkite nedaug skysčio ir juo kruopščiai praskalaukite burną. Po to lėtai mažais gurkšneliais nurykite. Tokiu būdu nedidelio kiekio vandens jums užteks visos treniruotės metu.

Kuo malšinti troškulį?

Labai svarbu kokį vandenį geriame. Sveikiausia gerti natūralų mineralinį, mineralizuotą ar šaltinio vandenį. Nereikėtų gerti vandens iš nežinomų šaltinių, upelių ar šulinių, taip pat atsisakykite labai šalto vandens.

Šaltinio vanduo yra originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, kuris išgaunamas iš požeminių vandens telkinių, gręžtinių šulinių. Toks vanduo yra labai tyras ir gero skonio.

Natūralus mineralinis vanduo turi daug ištirpusių mineralinių medžiagų bei mikroelementų. Svarbu, kad šis vanduo būtų išpilstomas gręžinio teritorijoje. Rinkdamiesi mineralinį vandenį atidžiai perskaitykite etiketėje nurodytą informaciją. Rinkitės tokį mineralinį vandenį, kuriame yra mažesni natrio kiekiai. Beje, mažiems vaikams netinkamas gerti mineralinis vanduo, kuriame gausu fluoro.

Mineralizuotas vanduo – natūralus mineralinis vanduo, kuris praskiedžiamas geriamuoju vandeniu, pridėjus mineralinių medžiagų. Mineralizuotas vanduo labiau gaivina bei geriau malšina troškulį nei mineralinis vanduo. Yra labai tinkamas gerti po didesnio fizinio krūvio ar treniruočių metu.

Su angliarūgšte ar be jos? Parduotuvėse galime įsigyti mineralinio vandens su angliarūgšte ir be jos. Kokį gerti sveikiau? Jei neturite sveikatos sutrikimų, angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno motorinę funkciją, pagerina vandens skonį, geriau gaivina.

Jei sergate skrandžio ar kepenų ligomis, pvz., turite dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opą, angliarūgštė sudirgins jūsų skrandžio sistemą, todėl geriau rinkitės natūralų negazuotą mineralinį ar šaltinio vandenį.

Sultys. Skysčių balansą atstato ne tik vanduo. Sportuojant labai naudinga gerti vaisių ir daržovių sultis. Treniruodamiesi gurkšnokite ne koncentruotas sultis, o vandenį, praskiestą sultimis. Labai naudingos vynuogių ir abrikosų sultys, kurios padeda širdies raumeniui įveikti didesnius fizinius krūvius. Vyšnių sultys suteikia stiprybės, o obuolių sultys naudingos kvėpavimo organams. Organizmą stiprina ir morkų bei pomidorų sultys.

Specialūs gėrimai sportuojantiems. Šių gėrimų galima įsigyti sporto prekių parduotuvėse, sporto klubuose. Tačiau energetiniai gėrimai turi kofeino, žaliosios arbatos ekstrakto, guaranos ir kt. medžiagų, todėl jų nereikėtų gerti ilgai ir nuolat. Turintiems aukštą kraujospūdį reikėtų vengti šių gėrimų.

Nuotraukos autorius:„Gamma“ nuotr.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

104 metų jogas S.Yogonanda: "Ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptis – darbas su savimi" (0)

Kovoti su cholesteroliu padeda augalai (26)

NUOTRAUKOS: Efektingi pratimai moterims (8)

Rytinė mankšta: pradėk dieną žvaliai! (641)

Anoreksija – simptomai ir gydymas (670)

101 priežastis, kodėl verta užsiimti joga ir meditacija (17)