Papildai ir priemonės      

Energijos gėrimai: ko nepapasakos etiketė?

Skaityti komentarus (5)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Juk kartais gyvenime pasitaiko akimirkų, kai nuosavos jėgos beviltiškai išsenka, o darbų galo vis dar nematyti. Ne vienam tada į pagalbą atskuba saldūs gazuoti energijos suteikiantys gėrimai. Keletas gurkšnelių – ir jau esi pasirengusi naujiems žygiams. Tik ar visada toks gėrimas į naudą tavo organizmui? Sužinok, ką nuslepia šių tonikų etiketės!

1. Energiniai gėrimai stimuliuoja protinę veiklą. Todėl jie – tiesiog nepakeičiami pagalbininkai per sesiją, spaudžiant darbo terminams ar rengiant svarbias ataskaitas. Į visų šių gėrimų sudėtį įeina kofeinas. Vienuose jo daugiau, kituose – mažiau. Kofeinas išties stimuliuoja smegenų veiklą.

To nėra etiketėje. Norint iš tiesų pajusti energinio gėrimo poveikį, jo reikėtų išgerti bent 3 buteliukus. Tačiau net patys gamintojai rekomenduoja apsiriboti 1-2 buteliukais per dieną. Nebe naujiena, kad kofeinas pakelia kraujospūdį, taigi didesnis kiekis šių gėrimų gali būti ypač pavojingas žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Be to, didelės dozės kofeino sukelia pripratimą, kaip ir kiekvienas stimuliuojantis preparatas sekina nervų sistemą. Jis taip pat skatina skysčių išsiskyrimą. Todėl gerai paplušėjus sporto salėje energiniai gėrimai ypač pavojingi – organizmas ir taip netekęs daug skysčių, o šie gėrimai dehidratuoja dar labiau.

2. Energiniai gėrimai pagerina širdies veiklą. Taurinas – aminorūgštis, kurioje yra sieros. Reklaminiuose gėrimų bukletuose kartais teigiama, esą siera kaupiasi raumeniniame audinyje ir tuo pačiu pagerina širdies raumens darbą. Taurinas – itin vertinga organizmui medžiaga. Ja papildomi daugelis pieno mišinėlių kūdikiams, kadangi ji skatina galvos smegenų, akies tinklainės vystymąsi, padeda formuotis imunitetui.

To nėra etiketėje. Visa problema tame, kad vidutiniame energinio gėrimo buteliuke taurino yra nuo 400 iki 1000 mg, o tai keliskart viršija rekomenduojamą normą. Be to, dažnai kartu su taurinu gamintojai prideda ir gliukoronolaktono, kurio kiekis rekomenduojamą dienos normą viršija 500 k. Mokslininkai kol kas nežino, kaip ateity paveiks organizmą tokie dideli šių medžiagų kiekiai. 

3. Energinai gėrimai padeda lieknėti. Energinių gėrimų sudėtyje paprastai būna ir karnitino – vieno iš žmogaus ląstelių komponento. Būtent jis reguliuoja medžiagų apykaitai būtinų medžiagų – karnicetino ir kardiolipino – lygį organizme, šalina raumenų nuovargį.

To nėra etiketėje. Mokslininkai, tyrę karnitino poveikį gyvūnams, pastebėjo, kad ši medžiaga patekusi į organizmą forsuoja ląstelės energetinių sistemų veiklą. Pereoksidacija savo ruožtu lemia didelio kiekio toksinių molekulių susidarymą, taigi organizmas užkrečiamas šlakais.

4. Tonizuojamą gėrimo poveikį sukelia augalų ekstraktai. Daugumos energinių gėrimų tonizuojamąjį poveikį, pasak gamintojų, sukelia augalų – guaranos arba ženšenio – ekstraktai. Guarana – tai augalas, kuriame kofeino yra 23 kartus daugiau, nei kavoje. Teigiama, kad šis augalas sumažina dėl padidėjusio fizinio krūvio atsirandančius raumenų skausmus. O ženšenis efektyviai kovoja su nuovargiu, depresija ir stresu.

To nėra etiketėje. Medikai pripažįsta, kad gali būti, jog tiek guaranos, tiek ženšenio tonizuojamosios savybės gali būti gerokai perdėtos. Jų kol kas nepatvirtino rimtesni moksliniai tyrimai. Labai tikėtina, jog didžiausia jų „jėga“ slypi tik egzotiškame pavadinime. Faktas, kad guaranoje slypi itin didelis kiekis kofeino – tiesa. Deja, šis augalas gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, padidinti nervingumą, netgi sukelti traukulius. Be to, guaranos ekstraktas itin neigiamai veikia organizmą derinyje su kitu maistu, pavyzdžiui, greipfrutų sultimis. Na, o ženšenis gali ne tik tonizuoti, bet ir padidinti kraujospūdį, sukelti galvos svaigimą ir vaginalinį kraujavimą.

5. Energiniai gėrimai papildo organizmo vitaminų atsargas. Iš tiesų energiniuose gėrimuose esama tam tikrų vitaminų. Dažniausiai šie gėrimai būna praturtinti vitaminu B, kuris yra būtinas normaliai nervų sistemos veiklai palaikyti.

To nėra etiketėje. Kai trūksta vitamino B, pažeidžiama oda ir kraujo ląstelės, organizme sutrinka energijos apykaita. Tačiau padidinta šio vitamino dozė negerina žmogaus protinių gebėjimų ir nedidina darbingumo. Perdozavus vitamino B gali kilti širdies permušimai, ima drebėti rankos ir kojos.

   
  Straipsnio komentarai (5)
daugiau
2009-02-10 21:44
Hermis
as tonussan vitaminus geriu, labiau tonizuoja nei energiniai gerimai, povekis ilgiau islieka ir poveikio negero skrandziui neturi :>
2009-02-07 01:56
andrej
Gutaras irgi yra energetinis gerimas, reiketu tai turet omeny
2007-10-15 18:43
Ieva
Nebegersiu daugiau red bullio :D


Labai nesveika taip iseina pasidariau.
2007-10-06 17:55
ane
pazistu jaunu zmoniu,kurie naudodami energinius gerimus pakenke centrines nervu sistemos veiklai,smegenu veiklai,kuriems sunku besukoncentruoti demesi,pastebima padidejusi nuotaiku kaita.Dristu sakyti,kad tie gerimai mus prazudys kaip narkotikai,alkoholis,rukymas ir pan.Ir ,skaudziausia,kad nuo ankstyvos paauglystes
Kas rupinates savo sveikata atsiusiu daugiau informacijos [email protected]

VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Mėta — aukso vertės augalėlis (823)

Efektyviam lieknėjimui padeda ir grožio priemonės (88)

Gydytojai rekomenduoja vartoti melsvadumblį spiruliną – ji užkerta kelią ligoms (10)

Kokia kava, tokia ir tu (113)

Laiku sutramdžius cholesterolį galima išvengti vaistų (724)

Arbūzas – didelė ir naudinga uoga (701)