Badavimas      

Lieknėjimo strategijos pagal kinų tradicijas

Rekomenduok draugui
Spausdinti

Požiūris į maistą ir lieknėjimo strategijos Vakarų ir Rytų kultūrose visada skyrėsi. Vakaruose lieknėjimo planas sudaromas vadovaujantis moksliniu ir profesionaliu požiūriu, o Rytuose nuo seno į žmogaus kūną žiūrima kaip į šventovę, jis saugomas, tausojamas, į jį stengiamasi neprikimšti ko papuola ir jokiu būdu neeksperimentuoti su savo sveikata.

Tradicinėje kinų medicinoje lieknėjimas nepaverčiamas tik kalorijų skaičiavimu ir alinančiais pratimais. Dauguma taisyklių, leidžiančių palaikyti normalų kūno svorį, pirmenybę teikia gyvybinės energijos stiprinimui, palaikymui, stengiamasi, kad kūne ji cirkuliuotų netrukdomai.

Sustiprinus gyvybinę energiją či pagreitėja medžiagų apykaita, gerėja nuotaika. Kai turime šios energijos perteklių, kai ji be kliūčių cirkuliuoja po visą kūną, tai ir vidaus organai dirba be sutrikimų. Jei či energija virškinimo sistemoje pakankamai stipri, mūsų organizmas geriau transformuos su maistu suvartojamas kalorijas versdamas jas ne riebalais, o energija. Pavargęs ir stresų nualintas organizmas nenori išsiskirti su viršsvoriu – toks gamtos dėsnis. Stiprinant či energiją lieknėjama kur kas lengviau. Kai ši energija stipri ir, svarbiausia, stabili, dingsta potraukis persivalgyti, nebekamuoja apetito priepuoliai, kompulsyvus persivalgymas.

Kaip stiprinti gyvybinę energiją?

Taisyklė Nr. 1: Stenkitės su maistu vartoti daugiau produktų, kuriuose yra či energijos, - taip gausite jos natūraliai, iš gamtos. Tai visų pirma natūralūs, švieži produktai. Kinai tiki, kad kuo ilgiau vaisius ar daržovė gabenta nuo tos vietos, kurioje sunoko, tuo mažiau joje lieka energijos. Be daržovių ir vaisių daug energijos yra pilno grūdo produktuose, pieno produktuose, meduje, šviežioje mėsoje ir žuvyje. Venkite supakuotų, perdirbtų produktų, taip pat tų, kuriuose yra įvairių cheminių medžiagų (ypač dirbtinių saldiklių, dažiklių ir konservantų), taip pat perdirbto taip vadinamo dietinio maisto (miusli batonėlių, sumažinto riebumo jogurtų, desertų ir pan.), kuriuose stinga ne kalorijų, o maistingųjų medžiagų. Ir apskritai rinkitės kokybę, o ne suvartojamo maisto kiekybę.

Taisyklė Nr. 2: Nekaitaliokite pernelyg dažnai ir griežtai savo mitybos režimo nei laiko nei sudėties atžvilgiu. Nesveika mėtytis nuo vienos dietos prie kitos. Ypač tai aktualu žmonėms, kurių virškinimo sistema nėra labai stipri, kurie pavartoję tam tikro maisto greitai pajunta diskomfortą – sunkumą skrandyje, rėmenį, pilvo pūtimą ir pan. Ir apskritai renkantis maistą labai svarbu visų pirma pasikliauti savo pojūčiais jį suvartojus.

Taisyklė Nr. 3: Valgykite lėtai ir atidžiai. Būtent vakariečiai sugalvojo griebti ką nors į burną tiesiog prabėgdami, iš to gimė greitasis maistas. Todėl būtent Vakaruose ir tapo aktuali nutukimo problema. Rytų šalių gyventojams valgymas – tai ritualas: neskubrus, atliekamas šeimos, draugų rate. Mėgaujantis maisto skoniu ir kvapu jo suvartojama mažiau, tai padeda išvengti persivalgymo ir psichologinio bado. Jau nė nekalbant apie tai, kad toks valgymas labai naudingas virškinimo sistemai. Be abejo, dirbančiam žmogui ne kasdien pavyksta neskubant pavalgyti su namiškiais, tačiau bent jau specialus laikas pietums atidėjus į šalį kitus darbus – tik į naudą.

Taisyklė Nr. 4: Gyvenkite paklusdama natūraliems savo organizmo ritmams. Nesivartykite per ilgai lovoje rytais ir neužsisėdėkite svetainėje iki vėlumos. Būtinai papusryčiaukite. Geriausias laikas pusryčiams įsisavinti – nuo 7 iki 9 valandos. Sočiai pietaukite ir lengvai vakarieniaukite (dauguma kinų vakarieniauja gana anksti, apie 17 val.). Jei papietavus kyla noras pasnausti – rekomenduojama taip ir daryti, bent 10-15 minučių.

Taisyklė Nr. 5: Gulkitės ne vėliau kaip 22.30-23.00 valandą. To reikia kad kepenys ir kiti organai suspėtų kaip pridera išvalyti organizmą nuo toksiškų ir nereikalingų medžiagų. Pasak kinų medicinos, kepenys valo kraują nuo 1 iki 3 valandos nakties,o kad šis procesas vyktų kuo efektyviau, jūs turėtumėte kietai miegoti jau iki 1 valandos. Be to, pakankamai miego būtina tam, kad medžiagų apykaita vyktų sklandžiai.

Taisyklė Nr. 6: Stiprinkite či energiją lengvais, nealinančiais pratimais. Be tradicinių kiniškų sistemų gyvybinę energiją gerai stiprina joga, plaukimas, pasivaikščiojimai gryname ore, sodininkystė. Ši veikla, su sąlyga, kad teikia jums malonumo, puikiai atkuria išeikvotos energijos atsargas ir dovanoja kūno ir sielos harmoniją, tai yra šalina stresą ir nuovargį.

Šaltinis: Jupiterimages.com
Autorius:MyJane.ru

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (0)
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Česnakai, žuvis, špinatai padės susidoroti su stresu (3615)

8 mitai apie kalorijų deginimą (661)

Pasirinkite tinkamą arbatą lieknėjimui (842)

Kaip palaikyti optimalų kūno svorį? (13)

Kai nepaliaujamai didėja apetitas... (675)

Viena diena – minus vienas kilogramas (34)